Czwartek 25.04.2024

Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej
        im.Juliana Suskiego w Jasieńcu

• Uwaga!

29 kwietnia, 30 kwietnia oraz 2 maja 2024 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych

• Opatrunek na ratunek

Z ogromną radością chcielibyśmy podzielić się z Wami wynikami naszej zbiórki artykułów medycznych, która odbyła się w dniach od 01.03.2024 do 24.03.2024. Dzięki Waszej hojności i wsparciu udało nam się zebrać ogromną ilość niezbędnych artykułów medycznych, które posłużą do wspierania ubogiej i chorej ludności w Afryce.

Oto kilka kluczowych artykułów medycznych: opatrunki, bandaże, rękawiczki jednorazowe, płyny dezynfekujące, igły, strzykawki i inne.

Chcielibyśmy wyrazić naszą ogromną wdzięczność wszystkim uczniom, wolontariuszom, nauczycielom, rodzicom, którzy włączyli się w naszą inicjatywę. Wasza życzliwość i zaangażowanie są nieocenione i mają realny wpływ na poprawę opieki zdrowotnej tamtej społeczności. Zebrane artykuły zostaną przekazane do Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która zajmuje się wsparciem osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Jednocześnie zachęcamy do kontynuowania wsparcia naszych działań, ponieważ nawet najmniejsza pomoc może mieć ogromne znaczenie.

• Dzień Ziemi 22 kwietnia 2024

22 kwietnia odbyło się przestawienie przygotowane przez uczniów klasy II b oraz III a pod kierunkiem wychowawców. Inscenizacja z okazji Dnia Ziemi skoncentrowała się na konsekwencjach ludzkiej działalności dla przyrody, ukazując dramatyczne skutki eksploatacji zasobów naturalnych, zanieczyszczenia środowiska i utraty bioróżnorodności. Pokazano, jak wzrost emisji gazów cieplarnianych prowadzi do globalnego ocieplenia, powodzi, susz i wzrostu poziomu morza, zagrażając stabilności ekosystemów i życia na Ziemi. Ponadto przedstawiono skutki zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby na zdrowie ludzi, zwierząt i roślin oraz na funkcjonowanie ekosystemów.

• W piątek 19 kwietnia nasza szkoła włączyła się do akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum Polin w 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Nauczyciele poloniści przeprowadzili w klasach 4-8 zajęcia inspirowane materiałami edukacyjnymi zaproponowanymi przez muzeum. Uczniowie, korzystając z szablonów, przygotowali żółte żonkile będące symbolem akcji. Obejrzeliśmy dostosowane do wieku dzieci animacje, wysłuchaliśmy słuchowisk i przeczytaliśmy opowiadania wsparte ciekawymi kartami pracy. Filmy stały się inspiracją do budujących dyskusji. Wspólnie zastanawialiśmy się nad odpowiedziami na trudne pytania padające w filmach. Nasi uczniowie wykazali się dojrzałością, ich przemyślenia dotyczące sensu życia i przemijania oraz podstawowych praw człowieka były niesamowicie budujące. Jako szkoła otrzymaliśmy podziękowanie od p. Zygmunta Stępińskiego - dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

• Konkurs plastyczno-techniczny "To jest Polska"

W ubiegłym tygodniu odbył się konkurs plastyczno-techniczny zorganizowany podczas zajęć opiekuńczych w świetlicy szkolnej. Konkurs nosił tytuł "To jest Polska" i był związany z obchodzoną 14 kwietnia rocznicą Chrztu Polski. Każdy uczestnik wykonał swoją pracę według własnego projektu, a efekty możemy obejrzeć na wystawie w świetlicy szkolnej oraz na stronie PSP Jasieniec. W konkursie wzięło udział 26 uczniów i uczennic, a oto uczestnicy:

I miejsce: Ola Marczewska IIIa,

II miejsce : Wojtek Kosek IIb, Oliwia Wojciechowska IIIc, Adam Pruszkowski IIa, Michalina Bukowska IIIb, Iga Wicińska IIa, Hania Kwiatkowska IIc,

• 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Wydarzenie jest organizowane od 1995 r. przez UNESCO. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrona własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Z tej okazji z wielką radością informujemy, że w bibliotece szkolnej można już wypożyczać książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki uzyskanym środkom finansowym (11000 zł) nasze zbiory powiększyły się o 232 tytuły (543 egzemplarze). Zgodnie z założeniami NPRCz oraz preferencjami uczniów i rodziców zakupiono wiele książek dla dzieci i młodzieży będących nowościami wydawniczymi, w tym: powieści, bajeczki, opowiadania dla najmłodszych oraz literaturę popularnonaukową. Nie zabrakło również lektur. Na zdjęciach umieszczonych w Galerii można zobaczyć wybrane tytuły.

• W dniu 17 kwietania w klasie VIII a odbył się test diagnostyczny z języka angielskiego przeprowadzony przez pracownika Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

• Krzyżówka przyrodnicza marzec 2024

Rozwiązanie MARCOWEJ krzyżówki przyrodniczej brzmi: "Przebiśniegi i podbiał zwiastują wiosnę". Spośród 19 prawidłowych rozwiązań została wylosowana Laura Tkaczyk kl. Ib, która otrzymała nagrodę książkową. Gratulujemy.

• Sukces naszej uczennicy w eliminacjach powiatowych Małego Konkursu Recytatorskiego

4 kwietnia 2024 r. w Grójeckim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe XLI Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę i Gminę Jasieniec w kategorii III (kl. V – VIII) reprezentowała Julia Kiljańska - uczennica klasy VII a. Julia zachwyciła Komisję: dykcją, dojrzałą postawą, właściwą interpretacją utworu oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Jej piękna recytacja wiersza „Pan od przyrody” Zbigniewa Herberta zaowocowała kwalifikacją do etapu rejonowego XLI Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 29 maja 2024 r. w Radomiu.

• Uwaga!

Zebranie z rodzicami odbędzie się w czwartek (11.04.2024 r.) o godzinie 17.00. Zapraszamy na spotkanie z wychowawcami w klasach.