AKTUALNOŚCI Godziny dostępności nauczycieli Program Wychowawczo - Profilaktyczny 2023-2024 DOŻYWIANIE 2023/2024 WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2022/2023 Pielęgniarka szkolna Dekalog dla rodziców dzieci dyslektycznych Profilaktyka Rozkład jazdy autobusów szkolnych Regulamin korzystania z bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Regulamin dowożenia uczniów do szkół na terenie Gminy Jasieniec WYCIECZKI Bezpieczeństwo na wsi

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi cukrzycy typu 1:
Ulotka_Objawy_kampania_PTCHA-1.pdf

Poster_-_objawy_cukrzycy_PTCHA.pdf

List_prof._Agnieszki_Szypowskiej.doc

Apelujemy do wszystkich rodziców o systematyczną i dokładną kontrolę czystości głów dzieci.

W poniższym załączniku otrzymają Państwo informacje dotyczące jej występowania i zwalczania.

wszawica.pdf

Folder_-_wszy.pdf

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu informuje, że tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia obchodzone są pod hasłem „Profilaktyka Cukrzycy”. Cukrzyca typu 2 jest poważną chorobą cywilizacyjną, której można zapobiec stosując zasady zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna często wystarczają, by ustrzec się tej poważnej
w skutkach choroby.
Dodatkowe informacje w poniższym załączniku.

zalacznik_Cukrzyca.docx

wszawica.pdf

Folder_-_wszy.pdf

DOPALACZE

RODZICU – UCHROŃ SWOJE DZIECKO PRZED DOPALACZAMI

Zapoznaj się z informacjami

Czym_sa_dopalacze.doc

UWAGA !!!
Grypa  A/H1N1

Bieżące informacje dotyczące grypy A/H1N1 znajdują się na stronie internetowej

Objawy nowej grypy A/H1N1 są podobne jak grypy sezonowej:

• gorączka
• kaszel
• ból gardła
• katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem
• bóle mięśniowe i stawowe
• ból głowy
• dreszcze

W około 25-30% przypadków nowej grypy mogą występować wymioty i biegunka. Podobnie jak w grypie sezonowej część zachorowań przebiega ciężko, a nawet może zakończyć się śmiercią. Szerzenie się nowej grypy, podobnie jak grypy sezonowej, odbywa się przez zakażenia drogą powietrzną i kropelkową. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej.

ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Ogólne wskazania profilaktyczne

Należy:

• unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,
• kiedy jest się chorym, zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych,
• zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania,    a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci,
• myć często ręce,
• unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków,
• dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać.

Należy:

• obserwować domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza rodzinnego;
• myć ręce swoje i swojego dziecka mydłem pod bieżącą wodą oraz pokazać dziecku jak należy to robić;
• zatrzymać chore dziecko w domu i wezwać lekarza;
• zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas kasłania;
• nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni;
• zadbać o to by dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa;
• spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu.

Informacje dla dzieci i młodzieży

• myć ręce mydłem i ciepła wodą przez 20 sekund;
• jeśli nie masz chusteczki podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi;
• umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu;
• unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą;
• przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu.

Co może zrobić uczeń i jego rodzice,
aby zredukować prawdopodobieństwo szerzenia się zakażeń w szkole?

• Pozostać w domu w razie choroby. Jeżeli objawy odpowiadają wymienionym wyżej objawom grypy, należy pozostać w domu 7 dni od wystąpienia objawów lub 1 dzień po ustąpieniu objawów, jeżeli objawy trwają 7 dni lub dłużej.
• W czasie kaszlu lub czyszczenia nosa zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, którą po jednorazowym użyciu należy wyrzucić, a ręce umyć starannie wodą z mydłem.
• W rozmowie unikać bliskich kontaktów twarzą w twarz. W tym szczególnym przypadku uzasadnione jest rozmawianie z głową odwróconą od rozmówcy.
• Unikać dotykania palcami ust, nosa i powiek oczu.
• Poza szkołą unikać przebywania w pomieszczeniach z kilkoma osobami na raz, a szczególnie masowych zgromadzeń i sportów kontaktowych.
• Przestrzegać zasad higienicznych wynikających z instrukcji uzyskanych     w szkole również w domu i we wszystkich sytuacjach pozaszkolnych.