Szkolny Wolontariat "Nie tylko ja..."

WOLONTARIUSZY

na spotkanie  19.01.2017r o godzi. 13.00 w sali nr 19.

Porządek zebrania:

1.Podsumowanie dotychczasowych działań.

2.Propozycje pracy w II semestrze.

3.Omówienie i przygotowanie regulaminów  poszczególnych działań.

4.Wyznaczenie wolontariuszy do proponowanych zadań.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu „Nie tylko ja…”:
           p.Wanda Tkaczyk, p.Marzena Żurawska, p.Małgorzata Zielińska

NASZE DZIAŁANIA W MINIONYCH MIESIĄCACH :)

Wystawienie przedstawienia „O Świętym Mikołaju” dla:

- dzieci z Przedszkola Bajkowy Świat w Jasieńcu – 06.12.16r;

- uczniów PSP im. J. Suskiego w Jasieńcu – 06.12.16r.;

- podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Łychowskiej Woli – 07.12.16r.;

- uczniów Szkoły Specjalnej w Zespole Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach;

Nie trzeba mieć niesamowitych zdolności – wystarczyły chęć zrobienia czegoś dobrego. Na miarę swoich możliwości. Ze szczerego serca wolontariusze zaprezentowali to czym mogli się podzielić – przedstawieniem – które dało wiele radości,
a sami zyskali jeszcze więcej – pewności siebie, integracji grupy, a przede wszystkim wiary we własne siły – bo czynione dobro zawsze do nas powróci.

Przygotowanie, organizacja i prezentacja dekoracji świątecznych dla:

-   KAUFLAND w Grójcu - świąteczne przyozdobienie Działu Obsługi Klienta: świąteczne stroiki, zabawny bałwanek
oraz pocztówka z serdecznymi życzeniami;

- Związkiem Sadowników RP – jako przedsięwzięcie organizowane w Warce w związku z projektem „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji”  realizowanym w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Akcja polegała na przemienieniu rynku miejskiego w zimowy sad owocowy. Jedno z drzewek pięknie się prezentuje przyozdobione dekoracyjnymi owocami przygotowanymi przez nasze dzieci.

·        Przygotowanie świątecznych paczek dla dwóch chłopców w ramach akcji „Świąteczne anioły” Parafii św. Rocha w Jasieńcu.

Bardzo chcieliśmy włączyć się w tą akcję. Wolontariusze uczą się bycia wrażliwym na potrzeby innych, ale przede wszystkim docenianie tego co mają. Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka przejawia się w chęci niesienia pomocy. Wrażliwość ta jest wyjątkowa, ponieważ nie powoduje użalania się, lecz wzbudza do działania. Uczy, gdzie i u kogo można znaleźć pomoc, bo każdy może pomocy potrzebować – szczególnie młodzi, zagubieni, bez autorytetu dziś tak bardzo potrzebnego.

Powołanie członków do Szkolnego Koła Wolontariatu „Nie tylko ja…”;

Świadome, bezinteresowne i nieodpłatne działanie na rzecz innych – tak brzmi definicja wolontariatu. Wolontariusze angażują się, ponieważ są wrażliwi na potrzeby i nieszczęście, chcą działać, sprawdzać siebie i widzieć sens tego, co robią. Wolontariat to nie tylko możliwość pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują.
To szansa na rozwój, poznanie nowych ludzi i zdobycie pewności siebie.

Opracowanie scenariusza i przygotowanie przedstawienia o tematyce świątecznej. Jednym z niezwykłych dni w roku jest dzień Świętego Mikołaja. Dlatego też przygotowane zostało przedstawienie - czego możemy nauczyć się od Tego cudownego świętego, takiego prekursora wszystkich wolontariuszy – dzielenia się tym, czym możemy i spełniania szlachetnych uczynków, by innym dać radość, a samym stać się lepszymi, każdy na miarę swoich możliwości.

I z takim przesłaniem wolontariusze pracowali nad przedstawieniem.

PAŹDZIERNIK

·        Warsztaty – Idea wolontariatu, prowadzone członków Wolontariatu „Pomocna dłoń” działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu dla uczniów klas VI. Dziewczyny z wolontariatu “Pomocna dłoń” działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu przygotowali warsztaty nt idei wolontariatu, zaprezentowały działalność swojej organizacji oraz inicjatyw, kóre podejmowała w roku 2015. Szóstoklasiści zostali podzieleni na grupy a ich zadaniem było wypisanie pozytywnych i negatywnych aspektów działalności charytatywnej, sformułowanie definicji wolontariatu oraz oceny czy pomaganie jest faje. Praca w grupach przyniosła wiele cikawych spostrzeżeń, śmiechu i satysfakcji młodym wolontariuszkom, które wcielały się w rolę pedagoga. Podczas prezentowania inicjatyw „Pomocnej dłoni” uczniowie zadawali pytania o cel i pomyślność prowadzonych akcji. Byli pod wrażeniem, że było ich tak wiele. A przede wszystkim ile można zdziałać w grupie.

Każdy może zostać Świętym Mikołajem !

Nasza szkoła w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu  „Nie tylko ja…”

przygotowuje świąteczne paczki dla dwóch chłopców w wieku 14 i 18 lat, którzy bardzo liczą na naszą pomoc. Jeżeli chcesz przyłączyć się do grona Wolontariuszy Świętego Mikołaja podaruj Coś od siebie.

Czekamy na Wasze wsparcie do piątku 16 grudnia - w sekretariacie szkoły.

Liczymy na wasze dobre serduszka!

Koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu