Działalność

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu

działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu

za I półrocze  roku szkolnego 2017/2018

W październiku 2017 roku rozpoczął działalność Szkolny Klub Wolontariatu, którego opiekunami zostali Małgorzata Skoczylas, Anna Cieślak, Danuta Małachowska, Tatiana Małek, Ewa Figlewicz, Elżbieta Kwiatkowska. Przy współpracy wszystkich nauczycieli szkoły  podjęto wiele inicjatyw i działań związanych z wolontariatem.

Wszyscy uczniowie  zainteresowani działalnością w klubie wraz z rodzicami podpisali kontrakt (zgodę), wyrażając tym samym wolę i chęć dobrowolnej, nieodpłatnej pracy na rzecz innych. Na liście znajdują się uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych  łącznie 54 osoby. W trakcie półrocza organizowane były spotkania klubu, pierwsze odbyło się 27 października 2017r.

Na podstawie poniższych przepisów oparto funkcjonowanie Szkolnego Klubu Wolontariatu:

• Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (z 24 kwietnia 2003 r., znowelizowaną 22 stycznia 2010 r.)
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r.poz. 380)
  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r.poz. 191)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych (Dz.U. z 2007 r. nr 201, poz. 1455)

Cele  szczegółowe  działań:

• Zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.
  • Uwrażliwienie  potrzeby innych, kształtowanie postaw prospołecznych.
  • Rozwijanie empatii, zrozumienia.
  • Inspirowanie  do aktywnego spędzania czasu wolnego.
  • Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.
  • Uściślanie współpracy z pobliskimi placówkami oświatowymi.
  • Wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.
  • Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
  • Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni.
  • Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
  • Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
  • Dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń.
  • Rozwijanie zainteresowań.
  • Zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach.
  • Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

ZORGANIZOWANE I PRZEPROWADZONE DZIAŁANIA.

1. Gimnazjaliści w przedszkolu.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu rozpoczęli akcję pomocy w sprawowaniu opieki nad przedszkolakami w pobliskim przedszkolu „Bajkowy Świat”. Młodzież  pod fachowym okiem pań z przedszkola uczy się pracy z maluchami poprzez różne zabawy. Jest to jedna z form preorientacji zawodowej młodzieży. Wykonywane są również różne projekty z maluchami.

1. Zbiórka baterii , makulatury, zużytych  telefonów oraz korków.

Zbiórka trwa cały rok.

1. Współpraca z Parafią Jasieniec.

5 listopada 2017 – organizacja wieczornicy „Tym, którzy odeszli…” w kościele w Jasieńcu.

1. Udział w wystawie i kiermaszu bożonarodzeniowym zorganizowanym przez Przedszkole „Bajkowy Świat” w Jasieńcu..

10 grudnia 2017 r.  rodzice wraz z nauczycielami przedszkola zorganizowali kiermasz bożonarodzeniowy. Wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w przygotowania i zaoferowali swoją pomoc. Można było podziwiać i nabyć przepiękne, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

1. Przygotowanie upominków dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Lesznowoli.

W grudniu 2017 nauczyciele wraz z uczniami przekazali pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Lesznowoli upominki i karty świąteczne przygotowane przez naszych uczniów. Zostały wystawione jasełka bożonarodzeniowe „Dziecię się nam narodziło”  a następnie wspólnie z uczniami kolędowano.

1. Zorganizowanie pomocy dla potrzebujących w postaci Świątecznej Paczki.

W grudniu 2017 r.  uczniowie wraz z wychowawcami  przygotowali świąteczne paczki i upominki dla dwóch uczennic naszej szkoły, które zmieniły miejsce zamieszkania.

1. Świąteczna Paka dla Swojaka.

3 grudnia 2017 – współpraca ze Stowarzyszeniem Gmina Jasieniec dla Pokoleń w postaci pomocy w zbiórce środków finansowych dla osób najbardziej potrzebujących z gminy Jasieniec.

1. Współpraca ze Stowarzyszeniem Powiatowego Klubu Uśmiechniętego Seniora „PoKUSa”.

Pomoc w organizacji świątecznego kiermaszu ozdób bożonarodzeniowych – 10 grudnia 2017r.

1. Współpraca ze Stowarzyszeniem W.A.R.K.A.

Wzięcie udziału w akcji Miejsce Przyjazne Seniorom.