Historia Profil szkoły Patron szkoły Sztandar szkoły Hymn szkoły KONCERT KOLĘD ROK CHOPINA PIOTR SKARGA

O szkole

Historia


 

Historia  Publicznej Szkoły Podstawowej

im. Juliana  Suskiego

w Jasieńcu

 

 

        Początki szkolnictwa w Jasieńcu sięgają odległych czasów. Podobnie jak było to w niektórych miejscowościach Ziemi Czerskiej, również i w Jasieńcu już pod koniec XVI wieku istniała szkoła parafialna, w której uczono prawd wiary katolickiej i śpiewu. Z czasem program nauczania rozszerzono i uczono czytać, rachunków i łaciny. Wizytacja bp Wawrzyńca Goślickiego z 1603 roku wskazuje istnienie takiej szkoły, która niestety podupadła już około 1689 roku.

Inicjatorem założenia kolejnej szkoły w Jasieńcu był Władysław Grzegorzewski (1660 – 1753), kasztelan ciechanowski (fundator kościoła w Jasieńcu), który przeznaczył w 1744 roku 2000 złotych polskich, aby kantor uczył dzieci szlacheckie czytania,  pisania i początków gramatyki. Szkoła rozpoczęła działalność prawdopodobnie w 1756 roku i zatrudniano w niej przez pewien czas nauczyciela, którego opłacano z procentów od zapisu Grzegorzewskiego.

W 1833 roku fundusz Władysława Grzegorzewskiego został przeznaczony na rzecz Szkoły Elementarnej w Jasieńcu, w której pierwszym nauczycielem był  Hilary Gębski urodzony 6.01.1818 roku w Lipiu. Jednakże w 1855 roku szkołę zlikwidowano. Kolejna szkoła elementarna w Jasieńcu powstała około 1872 roku, a jej nauczycielem był Jan Dubiel (1831-1875).

Przed 1890 rokiem powstała druga szkoła tzw. „fabryczna” funkcjonująca przy cukrowni w Osadzie Czersk- dziś część Jasieńca. Jej pierwszym nauczycielem pracującym w latach 1890 – 1896 był Stanisław Śliwonik.

W 1886 roku z inicjatywy wójta Ludwika Janusa Szkoła Powszechna w Jasieńcu znalazła siedzibę w budynku dawnego przytułku dla ubogich znajdującym się w pobliżu kościoła parafialnego, a ufundowanego przez wspomnianego już Władysława Grzegorzewskiego – część tego budynku istnieje do dziś. Pierwszym nauczycielem pracującym w tej szkole był Krzyszkowski, absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy.

 W 1923 roku stanowisko nauczycielki Szkoły Powszechnej w Jasieńcu objęła Stanisława Koziarek (1892 - ?) dotychczasowa nauczycielka w Zbroszy Dużej. Budynek szkoły znajdował się wówczas w opłakanym stanie. W 1924 roku inspektor szkolny powierzył Stanisławie Koziarek kierownictwo dwuklasowej Szkoły Powszechnej w Jasieńcu, na którym pozostała do 1932 roku. Ze względu na trudności lokalowe w 1924 roku utworzono drugą szkołę we wsi Kolonia Jasieniec, gdzie pracowała nauczycielka Cecylia Klinkiewicz.

W 1928 roku w związku z likwidacją Cukrowni „Czersk” dokonano połączenia „szkoły fabrycznej” ze Szkoła Powszechną w Jasieńcu. Do nowej szkoły uczęszczało wówczas przeszło 200 dzieci, które uczyło czterech nauczycieli: Maria Lipińska, Helena Wernerówna, Stanisława Koziarek i Władysław Fijałkowski (1908-1984). Czteroklasowa szkoła posiadała 6  a od 1931 roku 7 oddziałów. W 1932 roku kierownictwo szkoły objął Franciszek Klusko.

Z początkiem czerwca 1934 roku Zarząd Gminy Jasieniec dokonał zakupu budynku i działki od Towarzystwa byłej Cukrowni „Czersk” za sumę 4 tysięcy  zł z przeznaczeniem na szkołę. Po generalnym remoncie budynku w dniu 26 IX 1934 roku , w obecności władz powiatowych, szkolnych i gminnych , ks. Proboszcz Kazimierz  Weber (1892-1960) dokonał poświęcenia nowego budynku szkoły, w którym mieściły się 4 sale lekcyjne, kancelaria szkolna i dwupokojowe mieszkanie z kuchnią dla kierownika szkoły na piętrze oraz pokój z kuchnią dla nauczyciela – na parterze. W budynku tym szkoła miała swoją siedzibę do 1977 roku. Obecnie mieści się tam Ośrodek Zdrowia w Jasieńcu.

W okresie II wojny światowej nauka odbywała się z przerwami. Wielokrotnie budynek szkoły zajmowany był przez wojska okupacyjne. W okresie tym, zarządzeniem władz niemieckich, zabroniono nauczać historii i geografii. Nauczyciele uczyli tych przedmiotów potajemnie i bez podręczników – z narażaniem życia. W dwa tygodnie po wkroczeniu do Jasieńca armii sowieckiej (16.01.1945 r.) rozpoczęła się nauka w szkole.

W okresie okupacji niemieckiej na terenie Gminy Jasieniec odbywało się tajne nauczanie, zaangażowani w nie byli nauczyciele z całej gminy.

W 1946 roku kierownictwo szkoły objął Bolesław Wągrodzki (1912 – 1966), dotychczasowy kierownik szkoły w Zbroszy Dużej, który pozostał na tym stanowisku do swojej śmierci 11.07.1966 roku. Z początkiem roku szkolnego 1966/67 kierownikiem  szkoły został  Jan Krajewski, były nauczyciel tej szkoły i pracownik Wydziału Oświaty i Kultury w Grójcu, a który pełnił tę funkcję  do 1968 roku. W okresie tym szkoła posiadała 7 izb lekcyjnych i 13 oddziałów – część wynajmowano m.in. w szkole rolniczej mieszczącej się w dawnych zabudowaniach junackich- a zajęcia odbywały się na dwie zmiany – warunki lokalowe były bardzo trudne, zwłaszcza, że w 1968 roku wprowadzono klasę VIII, do której uczęszczało wówczas 20 uczniów.

W 1968 roku na stanowisko kierownika szkoły został powołany Wacław Abram (1935-2000), dotychczasowy kierownik szkoły w Pelinowie. Kierownikiem  szkoły był  tylko jeden rok – został oddelegowany do pracy w harcerstwie i związkach zawodowych w Grójcu. W latach 1970 – 1973  kierownikiem szkoły – z przerwami- był Stanisław Oliwa. W roku szkolnym 1971/72 obowiązki kierownika szkoły pełniła Maria Dzikowska.

W 1973 roku kierownictwo szkoły objął ponownie Wacław Abram, który pozostał na tym stanowisku do 1977 roku – później, aż do przejścia na emeryturę, pracował na stanowisku Inspektora Oświaty i Wychowania  Gminy Jasieniec. W 1973 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły na działce wydzielonej w 1945 roku z majątku Anny (1889-1967) i Henryka (1892-1945) Jarnatowskich, w wyniku przeprowadzonej przez komunistów tzw. reformy rolnej. Budynek szkolny do użytku oddawano stopniowo. W lutym 1977 roku uczniowie rozpoczęli naukę w nowym gmachu, w którym szkoła istnieje do dziś. W latach 1971 – 1973 na tej samej działce wybudowano dwa domy nauczyciela, a w 1978 roku oddano do użytku trzeci dom.

W 1976 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Radomiu powołało w Jasieńcu Zbiorczą Szkołę Gminną w skład, której wchodziły: Szkoła Podstawowa w Zbroszy Dużej, w Łychowskiej Woli, Gośniewicach, Woli Boglewskiej i Franciszkowie – Zbiorcza Szkoła Gminna  istniała do 1983 roku. Kierownictwo Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jasieńcu objęli Jan Kopyść i Marcin Kozyra (1945 – 1997).  Po rozwiązaniu Zbiorczej Szkoły Gminnej  utworzono w Jasieńcu Szkołę Podstawową z czterema Punktami Filialnymi: w Łychowskiej Woli, Gośniewicach, Woli Boglewskiej i Franciszkowie – w szkołach tych, podlegających kierownictwu Szkoły Podstawowej w Jasieńcu, nauka odbywała się od klasy I do IV, w późniejszym okresie realizowano pierwszy etap nauki w klasach 0 i  I – III .

W 1985 roku kierownictwo szkoły objęła Teresa Wójcik, która pozostawała na tym stanowisku do 2001 roku, a funkcję wicedyrektora pełnił do 2002 roku Andrzej Orlik.

W 1999 roku Szkoła Podstawowa została przekształcona w Zespół Szkół w skład, którego wchodziła 6 – klasowa Publiczna Szkoła Podstawowa wraz z Punktami Filialnymi w Gośniewicach, Łychowskiej Woli, Woli Boglewskiej i Franciszkowie oraz 3 – klasowe Publiczne Gimnazjum w Jasieńcu. W wyniku odbytego konkursu dyrektorem Zespołu Szkół w Jasieńcu została Teresa Wójcik, która powołała wicedyrektorów:  Marię Król i Andrzeja Orlika.

W 1999 roku Urząd Gminy Jasieniec sprzedał mieszkania w Domach Nauczyciela zamieszkującym tam w większości nauczycielom – podobnie stało się z domami nauczyciela w całej gminie. W lutym 2000 roku Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Jasieńcu wystąpiła z propozycją do Rady Gminy Jasieniec, aby uzyskane fundusze ze sprzedaży mieszkań przeznaczyć na budowę nowego skrzydła szkoły, w którym miałoby siedzibę gimnazjum. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek Publicznego Gimnazjum w Jasieńcu odbyło się 16 X 2000 roku.

W 2001 roku został rozwiązany Zespół Szkół i utworzono Publiczną Szkołę Podstawową w Jasieńcu z czterema w/w Punktami Filialnymi i Publiczne Gimnazjum, które przeniosło się do nowego budynku w 2002 roku. Dyrektorem szkoły podstawowej została w 2001 roku Alina Jarosz, pozostająca na tym stanowisku do chwili obecnej. W roku szkolnym 2002/2003 funkcję wicedyrektora pełnił Czesław Cholewa, a następnie Hanna Otulak pozostająca nadal na  tym stanowisku.

W 2002 roku zlikwidowano Punkt Filialny w Gośniewicach, następnie w 2006 roku przestały istnieć Punkty Filialne w Łychowskiej Woli i we Franciszkowie. W 2008 roku został zlikwidowany Punkt Filialny w Woli Bolewskiej mieszczący się w eklektycznym pałacu Kępalskich i Bęskich. Wszystkie dzieci z obwodu szkoły podstawowej, od bieżącego roku szkolnego, tj.  2008/2009 będą uczyć się w Publicznej Szkole Podstawowej im . Juliana Suskiego w Jasieńcu.

Co najmniej od 1977 roku w budynku szkoły podstawowej mieści się Publiczne Przedszkole zajmujące od 3 do 4 sal lekcyjnych. W  planie jest budowa przedszkola na tej samej działce co szkoła – prace budowlane mają się rozpocząć jesienią 2008 roku.

W dniu 22 VIII 2003 roku Rada Gminy Jasieniec przyjęła uchwalę o nadaniu Publicznej Szkole Podstawowej w Jasieńcu imienia Juliana Suskiego (1894-1978) związanego rodzinnie z Turowicami i Dańkowem, autora wielu książek i artykułów, oddanego sprawie niepodległości Polski, człowieka wysokiej kultury osobistej, pełniącego odpowiedzialne funkcje w administracji państwowej okresu międzywojennego. Wiernego syna Polski i oddanego obywatela drugiej ojczyźnie Kanadzie.  Uroczystość nadania szkole imienia Patrona odbyła się 20 maja 2004 roku w obecności ambasadora Kanady, Rodziny Suskich i krewnych, władz powiatowych i gminnych oraz zaproszonych gości. Poświęcenia sztandaru ufundowanego przez władze gminne dokonał bp Piotr Jarecki. Okolicznościową tablicę poświęconą  Patronowi Szkoły wykonał wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie  Stanisław Gruszka. W 2008 roku nauczyciele i rodzice powołali w szkole Stowarzyszenie „Szansa dla dziecka”.

W latach 2001-2008 w budynku szkoły wykonano wiele remontów (hol szkolny, sekretariat, pokój nauczycielski,  łazienki, korytarze, sala gimnastyczna z zapleczem). Utworzono dwie sale komputerowe i jedną językową. Wiele tych prac wykonano ze środków pozyskanych przez  szkołę.

W tradycję szkoły i środowiska  wpisały się coroczne imprezy: Koncert Kolęd, Wieczornica poświecona pamięci Jana Pawła II i Święto Szkoły.

Każdego roku, do czasów wybuchu pandemii, Święto Szkoły, odbywało się 20 maja, w rocznicę  nadania szkole imienia Juliana Suskiego. W tym dniu cała społeczność szkolna i zaproszeni goście uczestniczyli w obchodach podzielonych na dwie części: uroczystej akademii przybliżającej dorobek życiowy i zawodowy Juliana Suskiego oraz wielkich Polaków, a także  osiągnięcia szkoły,  oraz w części rozrywkowej.

Kolejną ważną uroczystością, która zagościła w kalendarzu i tradycji szkoły, począwszy od 2005 roku aż do 2020 roku, był organizowany najczęściej 6 stycznia Koncert Kolęd. Było  to wydarzenie o zasięgu lokalnym, gromadzące na scenie i wokół niej mieszkańców Gminy Jasieniec i nie tylko. Każdego roku wydarzenie to przyciągało coraz szersze rzesze zarówno widzów, jak i artystów amatorów pragnących zaprezentować swoje talenty wokalne i muzyczne na scenie. Tradycją był  udział Gminnej Orkiestry Dętej oraz wzruszające wykonanie „Kolędy dla nieobecnych”, która kończyła wspomnieniem o tych Nieobecnych, niemal każdy Koncert.

Ostatni Koncert Kolęd odbył się na dwa miesiące przed wybuchem pandemii i zamknięciem szkoły. W marcu 2020 roku rozpoczęło się nauczanie zdalne i różne obostrzenia wynikające z zagrożenia wirusowego.  Po powrocie do nauczania w szkole, jak na razie  nie powrócono do tej tradycji.

W latach 2000 – 2008 zostały zlikwidowane punkty filialne szkoły: w 2000 r. w Gośniewicach, w 2006 r. we Franciszkowie i Łychowskiej Woli, a w 2008 r. w Woli Boglewskiej. Uczniowie z miejscowości należących do obwodu naszej szkoły są dowożeni autobusami szkolnymi i kursowymi.

W 2017 roku zostały zlikwidowane gimnazja i nastąpił powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej, ale jeszcze przez dwa lata, aż do 2019  roku, uczyły się kolejne klasy gimnazjalne. Nastąpiło wówczas wiele zmian, m.in. ze stanowiska wicedyrektora szkoły zrezygnowała Hanna Otulak, a na jej miejsce została powołana przez Alinę Jarosz, Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego, Dorota Rutkowska. Drugim wicedyrektorem szkoły została dotychczasowa Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Jasieńcu Katarzyna Leśniak, która zrezygnowała z tej funkcji w 2020 roku.

W 2021 roku Alina Jarosz, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu przeszła na emeryturę, a nowym Dyrektorem Szkoły została Katarzyna Leśniak, która ze szkołą jasieniecką jest związana od 1988 roku. Na stanowiska wicedyrektorów zostały powołane Elżbieta Kwiatkowska i Małgorzata Wincewicz. Od roku szkolnego 2023/2024 wicedyrektorem szkoły pozostaje tylko Małgorzata Wincewicz.

Po przemianach ustrojowych z 1989 roku szkoła ściśle współpracuje z różnymi lokalnymi  instytucjami, w tym z Kościołem. Wizytujący parafię biskupi odwiedzali  szkołę, począwszy od 1997 roku, kiedy to na uroczystości 20 – lecia istnienia szkoły w obecnej siedzibie, przybył bp Piotr Jarecki. W pięć lat później, tj. 26 września 2002 roku, gościł w szkole bp Marian Duś, a w 2007 roku szkołę zaszczycił swą obecnością kardynał Józef Glemp, Prymas Polski.

Kolejną odnotowaną 1 października 2012 roku w Kronice Szkoły, wizytą duszpasterską było spotkanie z całą społecznością szkolną, bp Tadeusza Pikusa któremu towarzyszyli ks. proboszcz Andrzej Piekarczyk i ks. wikary Jarosław Sawicki. Po powitaniu i części artystycznej oraz kilkuminutowej katechezie Ksiądz Biskup spotkał się z nauczycielami i pracownikami szkoły.

 W dniu 29 kwietnia 2019 roku wizytę duszpasterska złożył w szkole bp Piotr Jarecki – po raz drugi – po ponad 24 latach. Spotkał się z uczniami i pracownikami naszej placówki.

Zupełnie niespodziewanym wydarzeniem w dziejach szkoły było zawieszenie nauczania stacjonarnego 11 marca 2020 roku i przejście na nauczanie zdalne, ze względu na zagrożenie pandemiczne. Było to wydarzenie zupełnie zmieniające dotychczasowe życie,  a przede wszystkim charakter pracy, czego nikt z nas wcześniej nie doświadczył. Ostatecznie do tradycyjnego nauczania powróciliśmy z początkiem roku szkolnego 2022/2023.

W ostatnie dekadzie czasu pożegnaliśmy nauczyciel, którzy przez wiele lat pracy zawodowej byli związani z jasieniecką oświatą: w 2012 r. odeszła od nas Teresa Kumorek (1929-2012), które związała swoją drogę zawodową  ze szkołą w Łychowskiej Woli;  w 2013 r. zmarł były proboszcz parafii Jasieniec ks. prałat Zenon Tomczak (1946-2013), który uczył religii; w 2015 r. odszedł Józef Staniszewski (1938-2015), organista i nauczyciel religii: w tym samym roku zmarła Jadwiga Gromadzka (1937-2015), wieloletnia nauczycielka języka polskiego; w 2016 r. zmarła Małgorzata Maciejewska (1953-2016), nauczycielka nauczania początkowego i wych. fizycznego; w 2017 r. zmarł Zbigniew Skowroński (1940-2017), który przez wiele lat uczył w szkołach Gminy Jasieniec; w 2018 r. odeszła po długiej chorobie  Mirosława Świętek (1958-2018);  w 2021 r. w wieku 92 lat zmarł Jan Krajewski (1928-2021), były nauczyciel i kierownik jasienieckiej szkoły w latach 1966-1968; w 2021 r. zmarła po ciężkiej i długiej chorobie Jadwiga Smolińska (1954-2021), która całe życie zawodowe związała z naszą szkołą; w 2021 r. odeszła po bardzo długiej chorobie Maria Król (1951-2021), która w szkole pracowała od 1985 roku.

Na przestrzeni ponad dwudziestu lat  w budynku szkoły i wokół wykonano wiele remontów, m. in. odnowiono.: hol szkolny, sekretariat, gabinet dyrektora i wicedyrektora, łazienki, korytarze, sala gimnastyczna z zapleczem, pokój nauczycielski i pokój socjalny Wiele tych prac wykonano ze środków pozyskanych przez szkołę lub przy udziale Urzędu Gminy, jak też i rodziców uczniów.

W ostatnim czasie siedziba administracji szkolnej i tablica Juliana Suskiego, Patrona Szkoły zostały przeniesione z Bloku A do Bloku B.

Również znaczna część pomieszczeń szkolnych w Bloku A (na parterze) została przekazana do użytku Przedszkola i Żłobka.

W dwóch ostatnich latach szkolnych Święto Szkoły zostało połączone z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W  bieżącym roku szkolnym 2023/2024 szkoła przygotowuje się również do obchodów 190 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Jasieńcu – uroczystości zaplanowano na 10 listopada 2023 r. Organizując wspomnianą uroczystość odwołujemy się do roku 1833 kiedy to, ówczesne władze oświatowe powołały w Jasieńcu pierwszą szkołę elementarną, a jej pierwszym nauczycielem był Hilary Gębski.

opracował Czesław Cholewa

 

                                                                                                                    

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliana Suskiego
    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliana Suskiego, ul. Szkolna 7, 05-604 Jasieniec
  • (+48) 66 167 35 - sekretariat szkoły i dyrektor
    (+48) 66 135 03 - wicedyrektor szkoły

Galeria zdjęć