• WYCIECZKA KLAS III

  18 października 2017r. uczniowie klas III pod opieką pań: Lidii Matrackiej, Grażyny Rączki, Wiesławy Rusin, Agaty Woźniak i Marzeny Żurawskiej  byli na wycieczce w Muzeum Wsi Radomskiej. Wzięli udział w zajęciach ,,Od ziarenka do bochenka”. Z gotowego ciasta wyrabiali bułeczkę i po upieczeniu konsumowali. Obejrzeli też film oparty na faktach pokazujący pracę i życie w dawnych czasach na wsi oraz zwiedzali skansen. Następnie autokarami udali się do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie obejrzeli sztukę teatralną pt. ,,Kopciuszek”. Pogoda dopisała! Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni.

 • KONCERT WIRTUOZÓW MUZYKI

  Uczniowie PSP im. Juliana Suskiego w Jasieńcu dnia 16 października odbyli wirtualną  podróż „Smyczkiem po mapie Europy”. Wszystko to dzięki wizycie w naszej placówce duetu smyczkowego. Dzieci i młodzież szkolna doskonale bawili się przy utworach muzyki nie tylko poważnej, ukazanej w przyjazny, pełen humoru sposób. Wielu z naszych uczniów popisało się wiedzą z zakresu muzyki i otrzymało drobne pamiątkowe upominki od muzyków.

 • NAGRODA DLA OLIWKI Z KLASY IIIC

  Uczniowie klasy IIIC systematycznie biorą udział w Konkursie Przyrodniczym (rozwiązują krzyżówki) organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jasieńcu. Tym razem nagrodę, piękny album przyrodniczy otrzymała Oliwia Sarniak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • UWAGA SENIORZY!

  Serdecznie zapraszamy SENIORÓW na koncert duetu smyczkowego PRO ARTE.

  Koncert odbędzie się 16 października (poniedziałek) o godzinie 9.15 w sali gimnastycznej w budynku A.

 • 34 JESIENNY ZŁAZ TURYSTÓW ZBROSZA DUŻA 2017

             7 października 2017r. warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył na kolejny, 34 Jesienny Złaz Turystów.  Udział wzięło  ok. 200 uczestników ze szkół: SP nr 1 w Warce, Nowej Wsi, Wrociszewa, Ostrołęki, Konar, Sułkowic, Watraszewa i Zbroszy Dużej.  Uczniowie  klasy IIIC  Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu  pod opieką wychowawczyni Pani Wiesławy Rusin również wzięli udział w  tym rajdzie.  Autokarami wszyscy dojechali do Łychowskiej Woli. Mali turyści na początek mieli okazję obejrzeć Środowiskowy Dom Samopomocy.  Prowadzi on działalność na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie organizując dla nich terapię poprzez zajęcia i warsztaty dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Turyści mieli okazję podziwiać piękne prace plastyczno - techniczne wykonane przez uczestników tego ośrodka.

              Zwartą kolumną turyści dalej wyruszyli na sześciokilometrowy odcinek trasy pieszej prowadzącej przez jesienne sady i pola jasienieckiej ziemi. Pogoda, zgodnie z długą już tradycją PTTK-owskich rajdów dopisywała, momentami nawet prześwitywało słońce. W gościnnych progach Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbroszy Dużej wszystkich przywitała dyrektor Iwona Janus a rodzice uczniów tej szkoły zaserwowali wspaniałe ciasto i herbatę. Oczywiście nie mogło obejść się bez typowo turystycznego posiłku, czyli kiełbaski upieczonej własnoręcznie na ognisku oraz zabawy na szkolnym placu zabaw.

              Na zakończenie rajdu wszystkie drużyny zaprezentowały piosenki turystyczne, wśród których były również i takie, specjalnie przygotowane na potrzeby rajdu i dotyczące przepięknej wsi Zbrosza Duża. Prezes wareckiego oddziału PTTK – Marzena Jankowska wręczyła każdej drużynie  pamiątkowy dyplom i piłkę. Uśmiechnięci i szczęśliwi uczestnicy rajdu wrócili do domu autokarami. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rajdu. Do zobaczenia na szlaku!

 • WARSZTATY FIZYKO-CHEMICZNE KLAS VII

  5 października uczniowie klas VII wzięli udział w zajęciach warsztatowo - seminaryjnych zorganizowanych przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu w Wólce Domaniowskiej.  Uczniowie mieli okazję samodzielnie zmierzyć podstawowe parametry fizyko-chemiczne wody w polowym laboratorium chemicznym. Zajęcia te odbyły się w ramach projektu: Promocja ochrony zasobów przyrody i zrównoważonego rozwoju -  budowa terenowej infrastruktury edukacyjnej w Domaniowie.

 • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

  W ostatnim tygodniu września uczniowie klas gimnazjalnych przystąpili do konkursów językowych organizowanych z okazji  obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych.  Organizatorkami konkursów były p. Anna Cieślak, p. Anna Gołda i p. Ewa Figlewicz.

  Laureaci Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

  Klasy II

  I miejsce -  Zuzia Różyc

  II miejsce -  Klaudia Kołodziejska

  III miejsce – Ola Magdziarz

  Klasy III

  I miejsce – Kasia Siennicka

  II miejsce – Julia Stykowska

  III miejsce – Karolina Cytryńska, Karolina Król, Gabrysia Malowaniec, Łukasz Sobociński, Paulina Walczak

  Laureatka Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

  Wyróżnienie - Natalia Cytryńska

  Laureaci Konkursu na Najciekawszy Komiks w Języku Angielskim

  Ania  Sygocka

  Aneta Prykiel

  Irmina Majak

  Gratulujemy!

 • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

  W piątek 29.09.2017r. uczniowie klas IV - VII świętowali Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji było przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób, poprzez zabawę.  Uczniowie przystąpili do egzaminów klasowych sprawdzający tabliczkę mnożenia i dzielenia. Ekspertami w tej dziedzinie okazało się bardzo wielu uczniów naszej szkoły. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podczas lekcji matematyki przypominały sobie tabliczkę mnożenia, wykorzystując przeróżne formy „tabliczkowych” gier, zabaw i kolorowanek. To był dzień pełen wrażeń. Minął nam tak szybko, że już z niecierpliwością czekamy na kolejne święto tabliczki mnożenia:) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: Album fotograficzny.

 • UWAGA RODZICE ! EGZAMIN GIMNAZJALNY

  Prosimy rodziców uczniów uczęszczających do oddziałów gimnazjalnych o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi egzaminu gimnazjalnego, zawartymi w poniższym załączniku:

  Dostosowania_do_egzaminu_gimnazjalnego_informacja_dla_rodzicow.docx

 • WIZYTA WOLONTARIUSZY AIESEC

  W dniach 20-22 września nasza szkoła gościła wolontariuszy AIESEC – Isabelę Secco z Brazylii, Mohammeda Hashimi z Afganistanu  oraz Ashutosha Sharma z Indii.

  Pierwszego dnia wolontariusze uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego razem z uczniami klas V. Była to dla nich wspaniała okazja do poznania piękna krajobrazów i pogłębienia wiedzy o historii Polski. W piątek natomiast Mohammed, Isabela i Ashutosh przebywali w budynku szkoły, gdzie poprowadzili warsztaty dla uczniów klas V, VI, VII oraz oddziałów gimnazjalnych. Podczas wspomnianych zajęć uczniowie poznali kulturę, historię i geografię Afganistanu, Brazylii oraz Indii. Po południu wolontariusze wzięli udział w warsztatach plastycznych pod opieką pana Czesława Cholewy.

  Wizyta zagranicznych osób sprawiła naszym uczniom wiele radości. Była szansą na nawiązanie nowych znajomości i integrację międzynarodową. Głównym walorem wizyty wolontariuszy była jednak możliwość konfrontacji z odmienną kulturą i weryfikacji swojego poziomu znajomości języka angielskiego oraz umiejętności komunikacji w tym języku w sytuacjach dnia codziennego.

  Koordynatorem wizyty Mohammeda, Isabel oraz Ashutosha w szkole podstawowej była pani Ludwika Kazimierska, przy współudziale pp. Magdaleny Olszewicz i Moniki Stykowskiej. Przedsięwzięcie zorganizowano w ścisłej współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu.

  Wszystkim nam było niezmiernie miło gościć tak wspaniałych, otwartych ludzi.  Mamy nadzieję na dalszą współpracę z wolontariatem AIESEC. Jednocześnie serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zaoferowali przybyłym opiekę i prawdziwie polską gościnę w swoich domach. Czekamy na kolejne takie wyzwania! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: Album fotograficzny.

   

 • UWAGA RODZICE

  Od 22.09.2017r. sekretariat szkoły czynny tylko w budynku A.

 • BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE

              W tym roku pogoda sprzyja grzybiarzom. Wspólne rodzinne grzybobranie wpisało się na stałe w polską tradycję. Jest to dobry sposób na zdrowy wypoczynek i hartowanie organizmu. Niestety niektórych zbieraczy grzybów cechuje wyjątkowa nonszalancja i brak zdrowego rozsądku. Co roku media donoszą o wielu przypadkach zatruć grzybami. Żeby uniknąć problemów, należy przestrzegać kodeksu grzybiarza:

  1. W lesie jesteśmy gośćmi i należy zachowywać zasady savoir-vivre'u. Nie hałasować, nie niszczyć bezmyślnie i niepotrzebnie lasu, nie płoszyć zwierzyny, nie śmiecić. Niejadalne i stare grzyby są ważnym elementem ekosystemu leśnego i nie wolno ich niszczyć. Psa należy trzymać na smyczy, by nie zagrażał rodowitym mieszkańcom. Nawet w kanapowcu budzi się instynkt łowiecki gdy poczuje zapach zwierzyny.
  2. Zbieramy tylko grzyby znane, do których nie mamy żadnych wątpliwości. Wśród grzybów mających rurki na spodniej stronie kapelusza nie ma silnie trujących. Zbierając grzyby z blaszkami trzeba wykazać się większą wiedzą i doświadczeniem. Do tej grupy należy wiele trujących gatunków, w tym śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy. Gorzki smak grzyba nie jest wyznacznikiem jego toksyczności. Np. wspomniany muchomor ma przyjemny, orzechowy posmak a gorzki Goryczak żółciowy (potocznie zwany szatanem) nie jest trujący.
  3.  Nie wolno zbierać grzybów bardzo młodych i starych, bo nie posiadają wszystkich cech umożliwiających ich prawidłowe rozpoznanie.
  4. Grzyby wykręcajmy z podłoża w całości, dołek zasypujmy i lekko przygniatajmy. Wtedy grzybnia szybciej się zregeneruje i wyda nowe owocniki. Tylko cały grzyb daje gwarancję dobrej oceny przynależności do gatunku.
  5. Unikajmy zbierania grzybów przy wysypiskach śmieci, trasach szybkiego ruchu, we wszystkich miejscach gdzie gleba może być skażona, bo trujące związki przenikają z niej do grzybni i jadalne grzyby mogą stać się przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych.
  6. Bardzo ważne jest, by zbierać grzyby do przewiewnych koszyków. W plastikowych torbach czy wiadrach szybko ulegają zaparzaniu i wytwarzają się toksyczne związki. Powstałe wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i larw owadów. Nawet jadalne grzyby stają się wtedy szkodliwe dla zdrowia.
  7.  Po przyjściu do domu posegregujmy grzyby według gatunków. W ten sposób najłatwiej zauważyć różnice w budowie. Owocniki, co do których mamy jakiekolwiek wątpliwości – wyrzućmy. Z pozostałych natychmiast przyrządźmy potrawę lub ususzmy. Grzyby można mrozić, ale dopiero po obgotowaniu.
  8. Potrawy z grzybów są ciężkostrawne i dlatego nie wolno podawać ich dzieciom, ludziom starszym oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego. Łatwo się psują i dłuższe ich przechowywanie sprzyja tworzeniu się substancji toksycznych.
  9. Przy pierwszych symptomach zatrucia takich jak: mdłości, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy gorączka należy jak najszybciej zgłosić się do lekarz . Dobrze jest zabrać ze sobą niewielką ilość potrawy lub zabezpieczyć pierwszą porcję treści żołądkowej. W zatruciach muchomorem sromotnikowym po pierwszych objawach występuje faza pozornej poprawy, podczas której dochodzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych.
  10. Nie wolno zbierać grzybów będących pod ochroną, nawet jeśli są jadalne (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów Dz.U. 2014 poz. 1408). Obecnie wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem, a niektóre już na stałe zniknęły z naszych lasów
  11. W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady klasyfikatora grzybów świeżych w PSSE w Grójcu. Grzyby suszone ocenia grzyboznawca w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
  12. Idąc do lasu musimy również pamiętać o odpowiednim stroju chroniącym przed wyziębieniem i przegrzaniem organizmu, a także zabezpieczający przed kleszczami. Warto stosować środki odstraszające owady i kleszcze, a po powrocie do domu koniecznie zmienić ubranie i dokładnie obejrzeć całe ciało. Gdy znajdziemy kleszcza trzeba go jak najszybciej usunąć.

  W dniach 13.09 - 29.09.2017 w WSSE w Warszawie będzie zorganizowana Wystawa Grzybów pt.: ”Poznaj Grzyby- Unikniesz Zatrucia”. Szczegółowe informacje pod nr tel. 22/432-10-02.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu.

 • BEZPIECZNY PIERWSZAK

  18 września 2017r. uczniowie klas I A i B wraz z wychowawcami pp. B. Skoneczną i M. Skrzypkowską  udali się w pobliże skrzyżowania, aby w praktyczny sposób nauczyć się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci obserwowały sygnalizację świetlną, rozpoznawały znaczenie wybranych znaków drogowych, poznały prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię.

 • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "FANTASTYCZNY PLAKAT"

  Tuż przed wakacjami uczniowie naszej szzkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Fantastyczny Plakat", zroganizowanym przez GOK. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w wakacje. W kategorii wiekowej kl. I-III główną nagrodę zdobyła Adrianna Matulka z kl. IIC ( obecnie IIIC), natomiast wyróżnienie otrzymał Mateusz Piotrowski z kl. IIA (obecnie IIIA). W kategorii kl.IV-VI miejsce III zdobył Kacper Rosłonek ucz. kl. VIC (obecnie VIIC). Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach. Opiekunem uczniów była p. Jadwiga Dąbrowska.

 • UWAGA RODZICE !

  Obowiązujący rozkład autobusów dostępny jest w poniższym załączniku

  rozklad_2017.doc

   

 • ZEBRANIE Z RODZICAMI

  Dnia 08.09.2017 r.(piątek) odbędzie się zebranie z rodzicami. O godz. 17.00 zapraszamy na zebranie ogólne, które odbędzie się w sali gimnastycznej (blok A) naszej szkoły. Spotkania z wychowawcami w klasach odbędą się po zebraniu ogólnym. Serdecznie zapraszamy.

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 - PRZYDZIAŁ SAL

  BLOK A - BUDYNEK SZKOŁY PODSTAWOWEJ

  1. KL. 0 A - SALA 1A
  2. KL. 0 B - SALA 22
  3. KL. I A -  SALA 5
  4. KL. I B - SALA 4
  5. KL. II A - SALA 1
  6. KL. III A - SALA 3
  7. KL. III B - SALA 2
  8. KL. III C - SALA 1 C
  9. KL. III D - SALA 1 B
  10. KL. IV A - SALA 11
  11. KL. IV B - SALA 13
  12. KL. IV C - SALA 9
  13. KL. IV D - SALA 17
  14. KL. VA - SALA 10
  15. KL. VB - SALA 18
  16. KL. VC - ŚWIETLICA
  17. KL. VIB - SALA 19

   

  BLOK B - BUDYNEK GIMNAZJUM

  1. KL. VI A - SALA 25
  2. KL. VI C - SALA 42
  3. KL. VII A - SALA 36
  4. KL. VII B - SALA 15
  5. KL. VII C - SALA 23
  6. KL. IIA G - SALA 40
  7. KL. IIB G - SALA 39
  8. KL. IIC G - SALA 28
  9. KL. IIIA G - SALA 26
  10. KL. IIIB G - SALA 38
  11. KL. IIIC G - SALA 27
 • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

  Uroczyste  rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 04 września 2017 r. (poniedziałek)

  godz. 8.00 - Msza Św. w kościele w Jasieńcu

  godz. 9.00 - uroczyste rozpoczęcie w hali sportowej

  UWAGA !

  Rozkład jazdy autobusów w tym dniu:

  • odjazd z przystanku Osiny – godz. 7.45
  • odjazd z przystanku Zbrosza – godz. 8.20
  • odjazd z przystanku Murowanka – 8.00
  • odjazd z przystanku Turowice – 8.45

   

  Odjazd uczniów sprzed budynku szkoły ok.godz. 11.00 – kierunek Osiny,po powrocie kurs do Zbroszy Dużej.

  Kierunek Miedzechów –Bronisławów ok. godz. 11.00.

  W tym dniu rodzice i uczniowie będą mogli odebrać podręczniki i ćwiczenia od wychowawców.

  Wszystkich rodziców i uczniów serdecznie zapraszamy!!!

   

 • KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

  Prosimy o zapoznanie się z kalendarzem roku szkolnego 2017/2018 zamieszczonym w poniższym załączniku:

  men-kalendarz-roku-szkolnego-2017-2018.pdf

 • WYPRAWKA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliana Suskiego
  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliana Suskiego, ul. Szkolna 7, 05-604 Jasieniec
 • (048) 661 35 03

Galeria zdjęć