W poniedziałek 14. 12.2015r. uczniowie klasy Ib, Ic, Id i „0” byli na spotkaniu z postaciami z „Krainy Lodu” w Centrum Zabaw Hula-Park w Radomiu. W bajkowo - lodowej scenerii pojawili się : Elsa, Anna, zabawny bałwanek i reniferek. Zabrali oni wszystkie dzieci w podróż do krainy szalonej zabawy, tańca, lodowych konkurencji i oczywiście na spotkanie z samym Świętym Mikołajem. Dodatkową atrakcją na którą dzieci zostały zaproszone po słodkim poczęstunku były zabawy w basenie z kulkami, skoki na trampolinie, wspinaczka , zjeżdżalnie, gry zręcznościowe. Dzieci były zachwycone, a przy tym mogły w aktywny sposób spalić nadmiar dziecięcej energii.
W ramach Szkolnego Programu ,,Czytaj!my" uczniowie od początku roku szkolnego 2015/2016 byli zachęcani do pogłębienia swoich umiejętności czytelniczych i poznawania polskiej kultury. Klasa VIB oprócz fraszek Jana Kochanowskiego, zamieszczonych w podręczniku, czytała jego treny i pieśni, o czym świadczy klasowa plansza, poświęcona poecie. Klasa VC czytała różne wróżby , żarty i opisy przy okazji organizacji andrzejkowego ,,Salonu Wróżb". Ciekawe dekoracje wykonali: Mateusz Radziejewski, Ola Woźniak, Dominik Woźniak, Jarek i Marek Kapis. Klasa IVB osiągnęła wspaniałe wyniki w konkursie osnutym na ,,Akademii pana Kleksa", który odbył się w Gminnej Bibliotece w Jasiencu 8 grudnia. I m zdobyli: Weronika Bogusz, Łukasz Walczak i Jakub Gnap.
Uczniowie klasy IC pod kierunkiem wychowawczyni Pani Wiesławy Rusin wykonali prace plastyczne na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na wystawę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasieńcu.
Czytanie ma ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego i umysłowego dzieci. Pomaga realizować szkole jej misję edukacyjną i wychowawczą. Nasza szkoła włączając się w kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” daje uczniom szansę kontaktu ze słowem czytanym. O głośne czytanie książek lub ich fragmentów prosimy też osoby popularne w środowisku szkolnym. Ostatnio w klasach drugich bajki czytała uczniom pani Teresa Kozyra – nasza emerytowana nauczycielka, a w klasach pierwszych pani Ewelina Szulczyk – przedstawicielka Rady Rodziców. Obydwie panie fantastycznie wprowadziły dzieci w świat bajek. Stworzyły zaczarowany klimat, w którym maluchy same czuły się jak w bajce. Dzieci nie mogą się doczekać kolejnych spotkań połączonych z głośnym czytanniem.
W czwartek 3 grudnia gościliśmy w naszej szkole wyjątkową osobę – aktora, pedagoga teatru i animatora kultury – Pana Sebastiana Świądra . Pan Sebastian, w ramach podejmowanych w naszej szkole działań czytelniczych, czytał uczniom klas II i III książkę Doroty Masłowskiej „Jak zostałam wiedźmą”.
Brawurowa prezentacja wybranych fragmentów utworu wzbudziła niezwykłe zainteresowanie i entuzjazm wśród uczniów. Pan Sebastian nawiązał bardzo dobry kontakt z dziećmi, które uważnie Go słuchały i aktywnie uczestniczyły w proponowanych zabawach, np. wspólnym układaniu zakończenia prezentowanej książki. Spotkanie było również okazją do zadawania pytań dotyczących pracy aktora i otrzymania autografów.
Na zakończenie pobytu w naszej szkole Pan Sebastian przeprowadził specjalnie warsztaty teatralne dla uczniów należących do szkolnego koła teatralnego. Dzięki nim młodzi „aktorzy” mogli poznać metody i techniki pracy aktorskiej. Zaproponowane ćwiczenia były dla nich nie tlko nauką, ale również okazją do radości i zabawy.
Spotkanie z Panem Sebastianem Świądrem było dla naszych uczniów niezwykłym przeżyciem, które długo pozostanie w ich pamięci.
SZKOLNE DZIAŁANIA CZYTELNICZE 02.-04. 12. 2015
Środa 02.12.2015
Czytanie uczniom kl. I – Pani Ewelina Szulczyk – przedstawicielka Rady Rodziców
godz. 9.30 – kl. IA – w sali
godz. 10. 20 – kl. ID i IC – w sali 1b
godz. 11.10 – kl. IB – w sali
Czwartek 03.12.2015
Czytanie uczniom kl. II i III – Pan Sebastian Świąder – aktor
Sebastian Świąder (21.05. 1986) – absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury. Członek zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru związany róznież ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury. Adept pedagogiki teatru, stażysta projektu Community Arts. Teoria i praktyka (praktyki w Laundry Association, Birmingham i Wallsal, UK).Współpracownik Szkoły Widzów – projektu edukacyjnego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Stażysta Teatru Wiejskiego Węgajty oraz aktor lokalnego zespołu Haz Beszkwej.
godz. 8.40 – kl. IIIB
godz. 9.30 – kl. IIIC
godz. 10.20 – kl. IIC i IID
godz. 11.10 – kl. IIA i IIB
godz. 12.10 – kl. IIIA
godz. 13.00 – zajęcia – warsztaty dla koła teatralnego
Piątek 04.12.2015
„Dzień Książki” - kl. IV – VI – Stowarzyszenie „Moja i Twoja Przyszłość”
godz. 8.40 – dyktando – kl. VIA i VIB – po 7 przedstawicieli z klasy – sala nr 19
godz. 9.30 – konkurs literacki „Skąd te słowa?” - klasy V – sala gimnastyczna
▪ I etap – konkurs drużynowy – po 5-ciu przedstawicieli z każdej klasy
▪ II etap – konkurs indywidualny – zmagania wśród uczniów ze „zwycięskiej piątki”
ok. godz. 10.30 – wszystkie klasy IV – VI – sala gimnastyczna
▪ prezentacja Stowarzyszenia „Moja i Twoja Przyszłość”
▪ występ bajkopisarza Pana Wojciecha Krupy
Wojciech Krupa – radomski bajkopisarz. Autor książek dla dzieci: „Kłopoty czarnego liska”, „Wąż Mąż”, „Pszczółka”, „Słonik Nicponik”, oraz wydanej w bieżącym, 2015 roku „Radomir Legenda o powstaniu Radomia”. Także animator kultury, głównie wśród dzieci.
▪ rozdanie dyplomów za udział w konkursach
Kiermasz Książek –na parterze, w czasie trwania „Dnia Książki”.Ceny książek o 1 do 20 zł.
W piątek, 27 listopada uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego wystawili w Grójeckim Ośrodku Kultury sztukę teatralną pod tytułem: "W Królestwie Odpadków". Przedstawienie w wykonaniu uczniów i chóru szkolnego rozpoczęło uroczystą galę podsumowującą konkurs: "Moje spotkanie z naturą" organizowany przez Związek Międzygminny "Natura" z Grójca. Spektakl w mądry i jednocześnie zabawny sposób mówił o konieczności segregacji odpadów. Występ na prawdziwej, teatralnej scenie był dla młodych aktorów prawdziwym wyzwaniem, z którym bardzo dobrze sobie poradzili. Przedstawienie przygotowały Panie Anna Łukasiak i Dorota Rutkowska, stroną muzyczną zajął się Pan Paweł Wydrych.
21 listopada 2015 r. w Zwoleniu odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej i Ludowej. Wzięło w nim udział 39 wykonawców. Naszą szkołę reprezentowały: Gabriela Rumkowska VB i Julia Zaranek VIA. Silna konkurencja nie była przeszkodą dla naszych uczennic, które zajęły II miejsce zdobywając bardzo wysoką punktację. Jury konkursu było pod ogromnym wrażeniem występu Gabrysi i Julki. Do konkursu przygotowywał dziewczynki p. Paweł Wydrych. Gratulujemy:)
Andrzejki odbędą się 27 listopada (piątek) w godz. 16.00 - 18.30. Zapraszamy:)
Uczniowie klasy IC pod kierunkiem wychowawczyni Pani Wiesławy Rusin brali udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pt.,,Zwyczaje i tradycje naszych przodków" organizowanym przez Publiczne Gimnazjum w Jasieńcu. I miejsce zajął Wojciech Poświatowski. Natomiast wyróżnienia zdobyli: Aleksandra Cieślak, Sandra Bąder, Magda Wasilewska, Aleksandra Męcel, Kacper Barszcz, Franciszek Strzelczyk i Oskar Wiśnik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dnia 18.11.2015 r. (środa) odbędzie się zebranie z rodzicami. O godzinie 17.00 zapraszamy na zebranie ogólne, które odbędzie się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Spotkania z wychowawcami w klasach odbędą się po zebraniu ogólnym. Zapraszamy.
6 listopada 2015r. odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. W uroczystości udział wzięli wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście. Jednak w tym dniu najważniejsi byli uczniowie klasy IA, IB, IC, ID, którzy pięknie zaprezentowali bogaty program artystyczny. Następnie złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Z tej okazji zaproszeni goście oraz rodzice wręczyli dzieciom upominki. Wszyscy udali się na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Do ślubowania uczniów przygotowywali nauczyciele: p. Lidia Matracka, p. Grażyna Rączka, p. Wiesława Rusin, p. Beata Walczak, p. Agata Woźniak i p. Paweł Wydrych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: Album fotograficzny.
27.10.2015 r. uczniowie klas IIA i IIIB przedstawili opowieść pt." Jak nasz chwat pozbył się wad". Przedstawienie przypominało dzieciom o zdrowym odżywianiu, właściwym ubiorze dostosowanym do pór roku, higieny osobistej i kulturze zachowania. Po przedstawieniu p. pielęgniarka przeprowadziła prelekcję o podobnych zagadnieniach. Przedstawienie przygotowali uczniowie pod kierunkiem: p. Jadwigi Dąbrowskiej, p. Agnieszki Oracz i p. Pawła Wydrycha. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: Album fotograficzny.
8 października 2015 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Kuratoryjnego Konkursu Polonistycznego, 15 października 2015 r. etap szkolny Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego. Do II etapu (rejonowego) zakwalifikowały się Anna Sygocka kl.VIa (konkurs polonistyczny) oraz Łucja Stykowska kl. VIb (konkurs polonistyczny i matematyczny). Gratulujemy i trzymamy kciuki :)
Terminy konsultacji rodziców z nauczycielami w roku szkolnym 2015/2016 dostępne w zakładce: Dla rodziców.
12 października 2015 r. uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Farmy Iluzji w Mościskach k/Trojanowa. Na miejscu można przeżyć przygodę na granicy magii i rzeczywistości, przygodę, która nie tylko inspiruje, ale również pozwala miło spędzić czas na łonie natury, łącząc przyjemność odpoczynku na świeżym powietrzu z możliwością doznania niesamowitych iluzji, które na długo pozostaną w pamięci.
Program obejmował zwiedzanie Farmy Iluzji z przewodnikiem. Najpierw przewodnik oprowadził uczestników po terenie Farmy, opowiadając o ciekawostkach jakie można tam znaleźć. Znajduje się tu jedyna na świecie podniesiona na balonach Chata Tajemnic. Dzieci kolejno zwiedziły Muzeum Iluzji, podziwiały Magiczny Domek, mogły rozegrać partyjkę Gigantycznych Szachów, przyjrzeć się Lewitującemu Kranowi, spojrzeć na Niemożliwy Trójkąt, spróbować swoich sił w Wiklinowym Labiryncie, rzucić okiem do Studni Nieskończoności, czy przejść się Ścieżką Złudzeń. Mogli również zrobić sobie zdjęcie przy Meblach Olbrzyma.
Po tak ekscytującym dniu, w tak niezwykłym miejscu, uczestnicy bezpiecznie wrócili do domu.
14 października 015 r. ( środa) dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
7 października uczniowie klas V pod opieką wychowawczyń: p. Kystyny Merskiej, p. Moniki Stykowskiej oraz p. Anety Sewastianowicz wybrali się na wycieczkę. Dzieci zwiedziły Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Miały tu okazję obejrzeć rzeźby, płaskorzeźby, obrazy, ceramikę, przedmioty codziennego użytku oraz maszyny rolnicze z dawnych lat. Ruchome, wzbogacone muzyką scenki związane ze zwyczajami i obrzędami występującymi w regionie łowickim wzbudziły zainteresowanie dzieci.
Kolejnym przystankiem było Muzeum w Łowiczu. Bogate i barwne opowieści Pana przewodnika, pozwoliły dzieciom przenieść się w czasie i lepiej zrozumieć panujące wówczas zwyczaje, ale także poszerzyć wiedzę na temat regionu, miasta, kultury, sposobu i stylu życia ludzi, ubioru, itp. Dzieci oglądały makietę przedstawiającą dawne gospodarstwo zwane okólnikiem, narzędzia wykorzystywane w gospodarstwach, podziwiały barwne stroje łowickie, mundury żołnierskie.
Następnie pojechaliśmy do Skansenu Wsi Łowickiej w Maurzycach. Tam mogliśmy zobaczyć jak żyli, pracowali i mieszkali dawniej chłopi. Na terenie skansenu znajdują się zagrody z przełomu XIX i XX wieku (domy mieszkalne z wyposażeniem, zabudowania gospodarskie), zabytki tak zwanej „małej architektury”: przydrożne kapliczki, piec chlebowy. Znajduje się tu również kolekcja maszyn rolniczych z połowy XX wieku oraz ekspozycja pojazdów strażackich.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była Żelazowa Wola, miejsca urodzin
i wychowania największego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. W sali multimedialnej obejrzeliśmy krótki film poświęcony pamięci naszego wielkiego geniusza. Najpierw zwiedziliśmy dworek, w którym przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Z dużym zainteresowaniem przekraczaliśmy progi domu, oglądając kolejne pomieszczenia, ich wystrój, fotografie rodzinne, fortepian mistrza, jednocześnie wsłuchiwaliśmy się w bogate, historyczne informacje przekazywane przez Pana przewodnika. Potem długo spacerowaliśmy po otaczającym dworek parku. Zwiedzanie Żelazowej Woli zakończyliśmy przejściem przez fantazyjny most, zbudowany nad rzeką Utratą, która przepływa przez park.
W bardzo dobrych humorach, troszkę zmęczeni, ale z bagażem pełnym wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była wspaniałą lekcją historii i doskonale zrealizowała cele jakimi było - budzenie szacunku do przeszłości, rozwijanie wyobraźni twórczej, poznanie twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, a także poznanie życia i twórczości Fryderyka Chopina.
W dniu 6.10.2015 uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pt.,, Alladyn”, wystawionym przez artystów Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa w Grójeckim Ośrodku Kultury.