POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO!
Inicjatorką akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” jest Irena Koźmińska, żona byłego ambasadora RP w USA, Jerzego Koźmińskiego. Uważa ona, że czytanie na głos dzieciom może sprawić cuda. Opowiada historię amerykańskiej dziewczynki, która urodziła się z zespołem Downa. Rodzice od początku czytali jej na głos kilka książek codziennie. Stał się cud.
Irena Koźmińska zachęca rodziców do regularnego czytania dzieciom na głos, do rodzinnego czytania, gdyż doskonale wpływa to na ich rozwój emocjonalny. Codzienne czytanie, choćby przez 20 minut rozwija wyobraźnię, język, wzbogaca słownictwo, uczy słuchania, myślenia i doskonali pamięć. Z pewnością zaowocuje to w dalszym procesie edukacyjnym. Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z czymś przyjemnym, ma to być magiczna chwila wspólnego przeżywania przygód książkowych bohaterów.
Od pierwszych chwil życia dziecka, Rodzice powinni obdarzać je miłością i uwagą, stymulować wyobraźnię i rozwój umysłowy. Nic nie służy temu celowi lepiej, niż głośne czytanie książek najmłodszym. Największym darem miłości do dziecka jest poświęcony mu czas. Fundacja ,,ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”, inicjator kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom” apeluje: jeśli Rodzice mają mało czasu dla swego dziecka, powinni wykorzystać go mądrze, czytając dziecku 20 minut dziennie – codziennie! Dzięki rodzinnym lekturom dziecko czuje się kochane i szczęśliwe, może się zdrowo rozwijać i osiągnąć pełnię swego potencjału.
Rodzice najczęściej chcą, aby dziecko szybko nauczyło się samo czytać. Trudno im zrozumieć, że na początku czytanie jest dla pierwszo- czy drugoklasistów czynnością bardzo trudną. Wiele dzieci po prostu się zniechęca, zanim rozmiłują się w czytaniu. Jeśli jednak rodzice zaszczepią w nich bakcyla czytania, dziecko już samo sięgnie po książki.
Według badań naukowych głośne czytanie dziecku:
· Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
· Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
· Rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
· Uczy myślenia, poprawia koncentrację;
· Poszerza wiedzę ogólną, rozbudza zainteresowania;
· Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
· Wzmacnia samouznanie dziecka;
· Uczy wartości moralnych;
· Rozwija wrażliwość i empatię (zdolność rozumienia i odczuwania stanów psychicznych, zwłaszcza emocjonalnych, innych ludzi, czyli wczuwanie się w ich przeżycia);
· Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
· Kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy;
· Dla dzieci niepełnosprawnych jest ogromną stymulacją, dzięki której rozwijają się lepiej niż ich niepełnosprawni rówieśnicy pozbawieni głośnej lektury.
Warto przypomnieć Rodzicom:
Dziecko, oprócz miłości, akceptacji, wsparcia i wzorców zachowań, potrzebuje więzi i rozmów z najbliższymi. Wspólne lektury doskonale temu służą.
Wiesława Rusin