Innowacje

Rok szkolny 2024/2025

INNOWACJA PEDAGOGICZNA w klasie IIIA

"Klasowe e-MOC-je"

Uczniowie klasy IIIA pod kierunkiem wychowawczyni P. Beaty Wdowiak w roku szkolnym 2024/2025 realizują innowację pedagogiczną “Klasowe e-MOC-je"

Idea wiodąca:

"Sukces w życiu nie zależy tylko od intelektu, lecz od umiejętności kierowania emocjami" Daniel Goleman

Tematy innowacji:

ZŁOŚĆ- jak sobie z nią radzić i co nam mówi.

RADOŚĆ – jak odnajdywać        i dzielić się pozytywnymi emocjami.

NAPIĘCIE I ODPUSZCZENIE – jak się zrelaksować i odnaleźć spokój.

Zrozumieć i zaakceptować – lekcja o TOLERANCJI.

ROZCZAROWANIE- jak znaleźć pozytywne strony.

Głównym celem innowacji, podobnie jak całościowego oddziaływania dydaktyczno-wychowawczego edukacji wczesnoszkolnej, jest wspieranie wielostronnego rozwoju dziecka.

Podejmowane działania przyczynią się do rozwoju samoświadomości dziecka, jego dążenia do zaspokajania potrzeb biologicznych, emocjonalnych i poznawczych, do samorealizacji.

Innowacja uwzględnia aktywny proces uczenia się dzieci podczas kontaktów partnerskich z rówieśnikami oraz wspólnemu działaniu w poszukiwaniu wiedzy o sobie i o świecie. Jednocześnie zapewnia indywidualną możliwość wyrażania myśli i uczuć oraz poszanowanie innych. Podczas realizacji założeń innowacji wykorzystane zostanie naturalne zainteresowanie dziecka bajkami oraz potrzeba wyrażania siebie i swoich przeżyć w formie plastycznej. Innowacja jest nawiązaniem do teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera oraz teorii Inteligencji Emocjonalnej Daniela Goldmana. Przyjęte cele innowacji wyznaczają przewidywane efekty. Zakłada się, że w efekcie wdrożenia innowacji, dzieci poprawnie będą nazywać i rozpoznawać emocje swoje i innych, łatwiej będą przeżywać sytuacje stresogenne. Podejmowane działania przyczynią się do promocji wychowania szkolnego w środowisku lokalnym, z którym współpracuje.

Dziecko:
 • uczy się rozpoznawania i nazywania emocji;

• uczy się samoakceptacji i akceptacji innych;

• poprawia werbalizację i komunikację;

• uczy się radzenia sobie z problemami i emocjami;

• rozwija wyobraźnię, wrażliwość, empatię poprzez przebywanie w świecie bajki,

• rozwija inteligencję emocjonalną , dostrzega pozytywny obraz swojej osoby;

• wie, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami,

• przestrzega ustalonych zasad w zabawach;

• rozumie rzeczywistość w sposób rozważny i otwarty;

• wyraża swoje emocje w pracach plastycznych i kartach pracy.

Krytyczne myślenie na biologii i chemii

Na lekcjach biologii i chemii uczniowie realizują innowację pedagogiczną, której celem jest rozwijanie kultury myślenia krytycznego poprzez stosowanie rutyn myślowych. Dzięki tym działaniom uczniowie nie tylko poszerzają swoją wiedzę merytoryczną, ale również rozwijają kluczowe kompetencje XXI wieku, znane jako kompetencje 4K: krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja.

Co to jest krytyczne myślenie?

Cytując autorów metodyki myślenia krytycznego w Polsce- krytyczne myślenie to konkretne działanie (myślowe), którego celem jest świadome zrozumienie informacji, aby podjąć jak najlepszą decyzję w danej chwili.

Kultura myślenia krytycznego to podejście do nauczania, które kładzie nacisk na samodzielne myślenie, analizowanie informacji i rozwiązywanie problemów. Podczas lekcji biologii i chemii uczniowie są zachęcani do zadawania pytań, badania, eksperymentowania i poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Dzięki temu stają się bardziej świadomymi uczestnikami procesu edukacyjnego, a nie tylko odbiorcami wiedzy.

Ważnym elementem tego procesu jest stosowanie rutyn myślowych, które pomagają uczniom uporządkować swoje myśli, analizować dane oraz wyciągać wnioski. Przykłady takich rutyn to m.in. „Widzę, Myślę, Zastanawiam się” , „Kawusia” czy „12 pytań”.

Kompetencje 4K – przyszłość edukacji

Innowacja pedagogiczna realizowana na naszych lekcjach chemii i biologii stawia na rozwijanie kompetencji 4K, które są kluczowe w przygotowaniu młodzieży do życia i pracy w dynamicznie zmieniającym się świecie:

1. Krytyczne myślenie– uczniowie uczą się analizować informacje, oceniać ich wiarygodność oraz podejmować decyzje na podstawie logicznych przesłanek.

2. Kreatywność – lekcje zachęcają do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań problemów, rozwijania twórczego myślenia i niekonwencjonalnych pomysłów.

3. Komunikacja – praca w grupach, prezentowanie wyników i dyskusje pomagają uczniom doskonalić umiejętności jasnego wyrażania swoich myśli oraz przekonywania innych.

4. Kooperacja – uczniowie uczą się współpracy w zespołach, dzielenia się wiedzą i odpowiedzialności za realizację wspólnych projektów.

Za wprowadzenie innowacji odpowiada nauczycielka biologii i chemii- Alina Stańczak, która po odbytym szkoleniu uzyskała tytuł Trenera Myślenia Krytycznego I stopnia wydany przez Instytut Myślenia Krytycznego. Dzięki zdobytym kwalifikacjom oraz zaangażowaniu,

Dzięki wprowadzeniu innowacji uczniowie:

- zdobywają głębsze zrozumienie zagadnień biologicznych i chemicznych,

- rozwijają umiejętności analitycznego myślenia, które przydadzą się im w życiu codziennym i w przyszłej karierze,

- uczą się współpracy w grupach i skutecznej komunikacji,

- stają się bardziej pewni siebie w prezentowaniu swoich pomysłów oraz rozwiązań.

Jesteśmy przekonani, że innowacja pedagogiczna oparta na kulturze myślenia krytycznego i rozwijaniu kompetencji 4K przyniesie długofalowe korzyści naszym uczniom. To krok w stronę nowoczesnej edukacji, która przygotowuje młodzież do wyzwań współczesnego świata.