22 października 2024 r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Na początku pojechaliśmy do Parku Legend Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Zwiedzanie multimedialnej ekspozycji rozpoczęliśmy od zapoznania się z legendą o Pielgrzymie. W kolejnych pomieszczeniach mogliśmy posłuchać ciekawych legend związanych z Łysą Górą, Gołoborzem, zamkiem Krzyżtopór, Kielcami, księciem Emerykiem, zbójem Kakiem i zbójem Madejem. Naszym wirtualnym przewodnikiem był znany muzyk - Marek Piekarczyk. Podczas zwiedzania poznaliśmy obyczaje i obrzędy naszego regionu z okresu przed chrztem Polski oraz z czasów początków istnienia naszego państwa. Po pokazie obejrzeliśmy jeszcze krótki seans w kinie 3D i odbyliśmy podróż na miotle. Dzięki goglom VR i ruchomym fotelom, podróż wydawała się bardzo realistyczna.
Następną atrakcją dnia był pobyt w Parku Rozrywki w Krajnie. Tutaj spacerowaliśmy kilometrową ścieżką, wzdłuż której wznosiły się miniatury najpiękniejszych obiektów architektonicznych świata. Na miejscu, w Alei Miniatur, można zobaczyć cały świat w pomniejszeniu – przenieść się na różne kontynenty, poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków, podziwiać najsłynniejsze budowle i miejsca stworzone przez naturę. W czasie tylko jednego dnia możemy zobaczyć znane budowle z całego świata i poznać ich historię. Wśród miniatur znajdują się między innymi: Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, piramidy, Mur Chiński, Krzywa Wieża w Pizie oraz Plac i Bazylika św. Piotra w Rzymie oraz wiele innych interesujących obiektów.
Wycieczka stała się doskonałą okazją, by zintegrować klasy i spędzić ciekawie czas z rówieśnikami. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas trzecich: p. Beata Wdowiak, Ewa Kaszuba, Lidia Matracka oraz Pani Anna Łukasiak i Pan Albert Krawczyk.
W październiku uczniowie klas piątych naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji biologii poza murami szkolnymi. Grupa uczniów pod opieką nauczycieli- Pani Izabeli Miecznik, Pani Doroty Smolińskiej i Pani Aliny Stańczak odwiedziła Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Grójcu, gdzie zorganizowano edukacyjną wystawę grzybów.
Celem wystawy było nie tylko pokazanie różnorodności grzybów występujących w naszych lasach, ale także zwrócenie uwagi na ważny aspekt bezpiecznego grzybobrania. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różne gatunki grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Ekspertki z Sanepidu opowiadały o cechach charakterystycznych grzybów, które mogą pomóc w ich rozpoznawaniu oraz o najczęstszych błędach popełnianych przez grzybiarzy.
Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest rozwaga przy zbieraniu grzybów i dlaczego nie należy ryzykować zbierania nieznanych gatunków. Zasady te zostały uzupełnione przez praktyczne wskazówki dotyczące sposobu zbierania i przechowywania grzybów, co dodatkowo wzbogaciło wiedzę uczniów.
Cała wizyta była doskonałym uzupełnieniem szkolnych lekcji biologii. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z ekspertami, a także możliwością obejrzenia „na żywo” wielu gatunków grzybów, uczniowie zdobyli cenną wiedzę, którą z pewnością wykorzystają podczas przyszłych wypraw do lasu.
Wystawa grzybów w Sanepidzie okazała się nie tylko ciekawą lekcją biologii, ale również ważnym przypomnieniem o bezpieczeństwie i odpowiedzialności podczas zbierania darów natury. Dziękujemy organizatorom za to cenne doświadczenie i liczymy na więcej takich edukacyjnych inicjatyw w przyszłości!
13 pażdziernika obchodziliśmy 24. Dzień Papieski. Z tej okazji 17 pażdziernika odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie przybliżyli postać Jana Pawła II. Dodatkowo, wspominaliśmy postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość przygotowali: p. Wanda Tkaczyk, p. Anna Łukasiak, p. Izabela Miecznik, p. Paweł Wydrych i p. Albert Krawczyk.
Dnia 16 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Bikówku odbył się drugi etap II Konkursu Piosenki Żołnierskiej. Trzydziestu wykonawców - przedstawicieli placówek oświatowych z terenu powiatu grójeckiego zaprezentowało swoje interpretacje piosenek żołnierskich i patriotycznych w różnych kategoriach wiekowych. Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły: Alicja Balcerowicz, Wiktoria Domańska, Hanna Kwiatkowska, Zuzanna Krakowiak i Łucja Przybylska z klasy IIIC zaśpiewały piosenkę „Taki kraj” i zajęły pierwsze miejsce w kategorii: Klasy I - III – zespoły.
Grupa dziewcząt przygotowana przez p. Lidię Matracką wystąpi ponownie podczas koncertu galowego laureatów w Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku.
Zwycięstwo dziewczynek z klasy III to nie jedyny sukces naszej szkoły w tym konkursie, ponieważ uczennica klasy VIIIB Hanna Marosz, wykonując piosenkę „Dziewczyna z granatem” z własnym akompaniamentem na gitarze, zdobyła trzecie miejsce w kategorii: Klasy VII – VIII – soliści. Uczennicę wspierał swym muzycznym doświadczeniem p. Paweł Wydrych.
Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Finał konkursu i wręczenie nagród nastąpi 23 października o godzinie 9.00 podczas koncertu galowego w Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku. W koncercie wystąpią laureaci pierwszego miejsca.
W dniu 14 pażdziernika, czyli w Dniu Edukacji Narodowej, odbyła się bardzo ważna uroczystość dla uczniów klas I. Zostali oficjalnie pasowani na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Zbiórka trwa od 7 do 28 października. Dary można przynosić do p. Ewy Kaszuba sala nr 3 blok A lub p. Beaty Walczak sala nr 14 blok A
Nasza szkoła wstąpiła do ogólnopolskiego Projektu Mały Mistrz. Jest to program, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia. Projekt będzie realizowany w naszej szkole wśród uczniów klas I - III, a dokładnie w klasach: I A, II A oraz III A. W ramach programu będą prowadzone zajęcia, które mają wspomóc uczestnictwo dzieci w różnych formach aktywności fizycznej. Ważną rolę w realizacji programu będą pełnić nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: p. Agnieszka Oracz, p. Karolina Chodorowicz oraz p. Beata Wdowiak, a ich opinie i sugestie będą niezbędne do oceny efektów projektu. Zajęcia będą prowadzone wraz z nauczycielem wychowania fizycznego, p. Grzegorzem Molgą.
Dzień Edukacji Narodowej - pochodzi od powołanej przez Sejm w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce i uczyniło nasz kraj prekursorskim w tej dziedzinie.
27 września klasa II A oraz II B brały udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. Podczas tego dnia dzieci wykonywały zabawy sportowe w innej formie, ponieważ były to zabawy sportowe przy stolikach. Podczas lekcji kilka razy robiliśmy przerywnik, w którym dzieci ruchem odpowiadały na pytania. Zabaw była bardzo udana.
W środę, 09.10.2024, uczniowie klasy VIIa i VII c pod opieką p. Aliny Stańczak, p. Eweliny Niczewskiej oraz p. Tomasza Rudkowskiego wzięli udział w akcji ekologicznej "Sadzenie krokusów" na terenie rekreacynym w Jasieńcu - na stawach. Akcja ta była pomysłem ZUK-u pod patronatem p. Wójt Marty Cytryńskiej. Oprócz znaczenia dosłownego, czyli pięknych kwiatów na wiosnę, przedsięwzięcie to miało charakter symboliczny - stop hejtowi. Zmiast siać nienawiść w internecie, lepiej robić coś pożytecznego dla natury i piękna naszej miejscowości. Po ciężkiej pracy był również czas na przyjemności - ognisko i pieczone kiełbaski.
Nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy Urzędu Gminy oraz Zakładu Usług Komunalnych czynnie i z zaangażowaniem włączyli się w akcję. Wszyscy siódmoklasiści otrzymali pamiątkowe gadżety, a trzech najbardziej pracowitych uczniów - Nikola Paciorkowska (VIIc), Franciszek Marosz (VIIA) i Oskar Gola (VIIA) dodatkowo dostało słuchawki bezprzewodowe z możliwością ładowania na słońcu.
8 października w świetlicy szkolnej nagrodzono uczniów, którzy uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Zmagania toczyły się 26 września w Europejskim Dniu Języków Obcych. Do testu online w języku angielskim przystąpiło 56 uczniów z klas 5 - 8. Zadanie nie było łatwe, gdyż należało się wykazać wiedzą z zakresu historii, kultury i zwyczajów państw, w których króluje język angielski.
Na podium stanęły: Jagoda Szpak (kl. 7a) za zajęcie I miejsca; Nadia Górska (7a), Michalina Flis (7a) oraz Julia Kania (7c) za zajęcie II miejsca; Julia Kacprzak (7a) i Maja Stykowska (8b) za zajęcie III miejsca. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Ponadto laureatki odebrały lektury w języku angielskim oraz kubki z brytyjską flagą. Uroczystość swą obecnością zaszczyciła Pani Dyrektor Katarzyna Leśniak, która wraz z organizatorkami konkursu - P. Anną Gołdą i P. Anną Cieślak, pogratulowała wszystkim uczniom.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
W dniach 17 i 18 pażdziernika w szkole robione będą zdjęcia.
14.10.2024 r. (poniedziałek) to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Jest to Dzień Edukacji Narodowej
Podczas zajęć w świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczno-techniczny pt. "Jesień wokół nas". Chętni uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną pracę wg. własnego pomysłu o tematyce jesiennej. W konkursie udział wzięło 17 uczniów naszej szkoły, którzy za wykonane prace otrzymali nagrody oraz dyplomy. Wszystkim uczniom gratulujemy!
I miejsce - Marta Urbańska kl. IIIc,
II miejsce - Jagoda Przybylska kl. IIIb, Zuzanna Szostek kl.IIa, Nikola Wasiak kl.IIa,
III miejsce - Adrian Więckowski kl. IIa, Hanna Rączka kl.IIIb, Ewa Macierzyńska kl.Ic, Lena Bąder kl.IIa, Dominik Zieliński kl.IIa.
W czwartek 3 pażdziernika uczniowie klasy 6a w ramach zajęć z Wdż o zdrowym odżywianiu wykonywali wlasnoręcznie pyszne, zdrowe kanapki i sałatki owocowe. Głównym degustatorem była P. Dyrektor, która pochwaliła uczniów, zachęciła do zdrowego odżywiania i skosztowała pysznych kanapek z warzywami i sałatek owocowych. Dziękujemy za pochwały i zachęcamy wszystkich, aby zdrowo jedli.
01 października 2024r. uczniowie klas I –VIII Publicznej Szkoły Podstawowej
J. Suskiego w Jasieńcu uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem KPP w Grójcu asp. sztab. Karoliną Kozdruj. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”.
Przypomniano:
- Jak należy poruszać się po jezdni oraz w jakich miejscach prawidłowo ją przekraczać,
- Jak rozpoznawać znaki drogowe i jak się do nich stosować,
- Jaką rolę odgrywają elementy odblaskowe podczas drogi do szkoły na ubraniach i plecakach,
- Zagrożenia wynikające z kontaktów z osobami obcymi.
Koordynator ds. bezpieczeństwa
Beata Wdowiak
Dnia 30.09.2024r. W Szkole Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu odbył się finał konkursu plastycznego “Odpoczywaj na wsi”.
Celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży wypoczynku na polskiej wsi i kreowanie pozytywnego wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane atrakcje oraz popularyzacja twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.
Jury w składzie: P.P Beata Wdowiak, Beata Walczak, Małgorzata Świacka oceniało prace plastyczne w dwóch kategoriach wiekowych:
1) I grupa – klasy I- III szkoły podstawowej
2) grupa – klasy IV – VIII szkoły podstawowej.
Do konkursu na etapie szkolnym zgłoszono 26 prac. Przy ocenie prac konkursowych pod uwagę brano: zgodność tematyki konkursu i jej trafne przedstawienie, walory artystyczne pracy i użycie środków wyrazu artystycznego, oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu przesłania konkursu.
Jury przyznało:
W kategorii klas I – III
I miejsce laureaci:
II miejsce:
III miejsce:
W kategorii klas IV – VIII
I miejsce:
Laureaci biorą dalszy udział w etapie konkursu wojewódzkiego.
Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Szanowni Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!
Pragnę bardzo serdecznie podziękować za wkład w zbiórkę na rzecz powodzian. Pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie to bardzo piękna idea, którą należy bezwzględnie propagować, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jest mi niezmiernie miło poinformować Państwa w tym miejscu, że nasza szkoła bardzo aktywnie włączyła się w zbiórkę rzeczy niezbędnych osobom, którym woda zabrała całe mienie. Wszystkie dary zostały przekazane Stowarzyszeniu Gmina Jasieniec dla Pokoleń i już trafiły do potrzebujących. Bardzo dziękuję Państwu za ofiarność oraz pracę włożoną na rzecz zbiórki!
Z pozdrowieniam Dyrektor SzkołyKatarzyna Leśniak
26 września uczniowie klasy II b pod opieką wychowawczyni p. Marzanny Skrzypkowskiej w ramach zajęć kulinarnych przygotowywali sałatkę warzywną.
Nasi uczniowie od wielu lat czynnie angażują się w akcję ekologiczną, jaką jest "Sprzątanie Świata". Nie inaczej było w tym roku. Klasy VII pod opieką p. Aliny Stańczak, p. Eweliny Niczewskiej i p. Tomasza Rudkowskiego odwiedziły Rezerwat Przyrody Modrzewina. Korzystając z pięknej pogody uzbierali kilka worków śmieci. Po cięzkiej pracy był czas na odpoczynek - przy ognisku przygotowanym przez leśniczych własnoręcznie upieczone kiełbaski i pianki smakowały wyśmieniecie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii