8 listopada 2024 r. odbyło się Święto Szkoły połączone z obchodami Święta Niepodległości, które w tym roku poświęcone było pamięci polskich lotników z terenu gminy Jasieniec walczących w bitwie o Anglię: Wacława Cieślaka (Boglewice), Jana Piotra Damaziaka (Warpęsy), Kazimierza Kostrzewy (Jasieniec), Mieczysława Nowaka (Jasieniec) oraz Stefana Kowalskiego (Olszany).
Uroczystość rozpoczęła się przed szkołą, w miejscu nowo otwartego miejsca pamięci – pomnika oraz muralu, namalowanego przez p. Sebastiana Krawczaka. Następnie w hali sportowej mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt. „Braterstwo i służba”, do którego scenariusz przygotowała p. dyrektor Katarzyna Leśniak. W role wcielili się uczniowie klas: VIIIa, VIIIb i VIa. Spektakl był bardzo wzruszający, a publiczność nagrodziła aktorów ogromnymi brawami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Rozwiązanie PAŹDZIERNIKOWEJ 2024 krzyżówki przyrodniczej brzmi:
"ODLATUJĄ ŻURAWIE"
Otrzymaliśmy 27 prawidłowych rozwiązań.
Nagrodę książkową otrzymuje:
MICHALINA MISZTAL, KL. IIB, PSP JASIENIEC
W związku z uroczystością otwarcia miejsca pamięci przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu poświęconego Lotnikom z terenu Gminy Jasieniec biorącym udział w Bitwie o Anglię informuję, że w dniu 8 listopada 2024 r. (piątek) w godz. 9.00 - 11.00 zostanie zamknięta dla ruchu kołowego ulica Szkolna. Proszę w tym dniu w godz. 9.00 - 11.00 nie parkować na całej długości ulicy po obu jej stronach. Zamknięty będzie również parking przy hali sportowej.
1. Dzień 08.11.2024 r./piątek/ jest Świętem Szkoły – obchody 106 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz odsłonięcie muralu i pomnika poświęconego lotnikom pochodzącym z terenu Gminy Jasieniec – bohaterom Bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej.
2. Wszystkich uczniów w dniu 08.11.2024r. obowiązuje strój galowy!
3. Świetlica szkolna pracuje w godzinach 7.00 – 16.00 (budynek A i budynek B).
4. Uczniowie klas I – VI odbywają lekcje w salach lekcyjnych zgodnie z planem do godz. 10.45, a następnie udają się do hali sportowej (przy budynku B) pod opieką nauczycieli.
5. Uczniowie klas VII I VIII odbywają lekcje w salach lekcyjnych zgodnie z planem do godz. 9.30, a następnie udają się na uroczystości przy pomniku pod opieką nauczycieli.
6. Wychowawcy klas I – VI wraz z trójkami klasowymi Rady Rodziców organizują poczęstunek dla swoich klas do godz. 10.45, a wychowawcy klas VII i VIII do godz. 9.30.
7. Przewidywane zakończenie uroczystości około godz. 13.00. Od godz.13.00 nie ma lekcji. Uczniowie, którzy pozostaną w szkole, przebywają w świetlicy.
8. Jeżeli rodzic chce zwolnić swoje dziecko po godz. 13.00, a w tym dniu jego lekcje trwają dłużej, powinien dostarczyć wychowawcy klasy pisemne potwierdzenie (przez e-dziennik Librus lub w formie papierowej) do dnia 6.11.2024r.
9. W dniu 08.11.2024r. nie będzie w szkole obiadów.
10. W dniu uroczystości autobusy szkolne kursują zgodnie z codziennym rozkładem jazdy.
Harmonogram uroczystości
1. 9.45 – zbiórka pocztów sztandarowych na terenie otwieranego miejsca pamięci w Jasieńcu
2. 10.00 – oficjalne rozpoczęcie uroczystości z udziałem wojska polskiego
3. 10.10 – przemówienia
4. 10.45 – uroczystości patriotyczne na terenie miejsca pamięci: Apel pamięci Salwa honorowa Złożenie wiązanek kwiatów Zapalenie niepodległościowego znicza pamięci
5. 11.30 – występ artystyczny (hala sportowa) • Spektakl „Braterstwo i służba w wykonaniu uczniów PSP w Jasieńcu • Koncert Gminnej Orkiestry Dętej OSP Jasieniec
6. 12.30 - poczęstunek
W pażdzierniku - miesiącu poświęconemu Modlitwie Różańcowej, uczniowie własnoręcznie wykonywali Różańce z różnych materiałów. Były zrobione z makaronu, chrupek, bibuły, koralików, kasztanów, sreberka i jabłuszek. Dziękujemy dzieciom za pomysły i trud, a rodzicom za zaangażowanie i pomoc. Gratulujemy pomysłów i cierpliwości w pracy. Wanda Tkaczyk
W dniu 31 pażdziernika uczniowie klasy 6c pod kierunkiem p. Magdy Olszewicz i p. Wandy Tkaczyk przedstawili nam montaż słowno - muzyczny pt. "Ku pamięci Tym, co odeszli". Zaduma, refleksja i cisza towarzyszyła sluchającym, a to pozwoliło nam przygotować się do godnego przeżycia Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych. Poprzez pamięć o bliskich zmarłych i poległych w czasie wojen oddaliśmy Im cześć i szacunek.Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie...
31 pażdziernika przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Alberta Krawczyka udali się na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze na grobach nauczycieli i pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu oraz filii. Jest to wyraz naszej nieustającej pamięci o zmarłych, którzy przyczynili sie do rowoju edukacji na terenie naszej gminy.
Podczas zajęć świetlicowych został przeprowadzony konkurs plastyczno - techniczny pt. " Każde drzewo jest inne. Wszystkie drzewa są ważne". Celem konkursu było zapoznanie uczniów z różnorodnością drzew występujących w Polce oraz zwrócenie uwagi na ważność występowania drzew w przyrodzie. Prace zostały wykonane różnymi technikami, użyto kredek, pisaków, suszonych liści, korali jarzębiny, papieru do wydzieranek. Zapraszamy do obejrzenia wykonanych prac. W konkursie wzięło udział 16 uczniów, wszyscy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.
I miejsce - Skrzypkowska Blanka 2b,
II miejsce - Gwardys Emilia 4c, Łukasiak Nikola 3b, Magdziarz Łucja 3b, Szostek Zuzanna 2a, Konopski Seweryn 4c,
III miejsce - Nowicki Antoni 1c, Tennou Helena 1c,
Za udział - Marchewa Emilia 1b, Niewińska Anna 1a, Mucha Nina 1a, Biernacka Zofia 1b, Orłowska Kaja 4b, Syczewska Maja 1c, Orłowski Wojciech 1b, Macierzyńska Ewa 1c.
W dniu 29.10.2024 uczniowie klas VIA, VIC i VIIA wybrali się na wycieczkę do Łodzi, aby odwiedzić dwa wyjątkowe miejsca: Experymentarium oraz Orientarium. Było to wspaniałe połączenie edukacji i zabawy, a cała wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Naszą przygodę zaczęliśmy od wizyty w Experymentarium - interaktywnego muzeum nauki. Była to część wycieczki, która najbardziej przypadła do gustu tym, którzy lubią eksperymenty i odkrywanie zjawisk fizycznych. W Experymentarium wszystko można było dotknąć, przetestować i samodzielnie sprawdzić działanie różnych urządzeń. Eksponaty były podzielone na różne sekcje tematyczne, np. fizyka, biologia, matematyka, a także zagadnienia związane z kosmosem. Szczególnie fascynujące były interaktywne stoiska, gdzie mogliśmy np. wywoływać sztuczne burze, testować działanie sił magnetycznych czy tworzyć własne eksperymenty z optyką. To miejsce pozwalało w praktyczny sposób zrozumieć, jak działają prawa fizyki, a wszystko odbywało się w atmosferze świetnej zabawy.
Po wizycie w Experymentarium udaliśmy się do Orientarium. Już od progu oczarowała nas ogromna różnorodność gatunków ryb i morskich stworzeń, które mogliśmy obserwować z bliska. Znajdowały się tam zarówno tropikalne ryby, jak i zwierzęta z głębin oceanicznych, np. rekiny i płaszczki. Największe wrażenie zrobił na nas tunel z przeszklonym sufitem, gdzie mogliśmy podziwiać pływające nad głowami zwierzęta. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat życia podwodnego, ekosystemów morskich oraz zagrożeń dla środowiska oceanicznego.
Wycieczka do Łodzi była nie tylko pełna atrakcji, ale także bardzo edukacyjna. Orientarium pozwoliło nam poznać fascynujący świat podwodnych stworzeń, a Experymentarium rozbudziło w nas ciekawość do nauki i eksperymentowania. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń, który na długo zapadnie w naszej pamięci! Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas: Dorota Fołtyn, Magdalena Olszewicz, Alina Stańczak oraz Pani Wanda Tkaczyk i Tomasz Rutkowski.
Na zaproszenie Pana Tomasza Rudkowskiego, pedagoga specjalnego, Pani Katarzyna Dupla-Poprawska, psycholog, właścicielka Centrum Terapii i Rozwoju w Grójcu, 25 października 2024 przeprowadziła bezpłatną prelekcję dla uczniów klas VIII dotyczącą tematyki depresji. Celem spotkania było zwiększenie świadomości młodzieży na temat objawów, przyczyn i sposobów radzenia sobie z depresją. Prelekcja miała na celu wsparcie młodych ludzi w zrozumieniu własnych emocji oraz promowanie otwartej rozmowy na temat zdrowia psychicznego. Dziękujemy Centrum Terapii i Rozwoju Katarzyna Dupla-Poprawska za zaangażowanie i profesjonalne podejście do przeprowadzenia prelekcji. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie młodzieży w zdobywaniu wiedzy na temat zdrowia psychicznego oraz za promowanie otwartości i zrozumienia w tak ważnej kwestii. Dzięki takim inicjatywom możemy budować świadomą i empatyczną społeczność, gotową do wsparcia siebie nawzajem.
22 października 2024 r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Na początku pojechaliśmy do Parku Legend Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Zwiedzanie multimedialnej ekspozycji rozpoczęliśmy od zapoznania się z legendą o Pielgrzymie. W kolejnych pomieszczeniach mogliśmy posłuchać ciekawych legend związanych z Łysą Górą, Gołoborzem, zamkiem Krzyżtopór, Kielcami, księciem Emerykiem, zbójem Kakiem i zbójem Madejem. Naszym wirtualnym przewodnikiem był znany muzyk - Marek Piekarczyk. Podczas zwiedzania poznaliśmy obyczaje i obrzędy naszego regionu z okresu przed chrztem Polski oraz z czasów początków istnienia naszego państwa. Po pokazie obejrzeliśmy jeszcze krótki seans w kinie 3D i odbyliśmy podróż na miotle. Dzięki goglom VR i ruchomym fotelom, podróż wydawała się bardzo realistyczna.
Następną atrakcją dnia był pobyt w Parku Rozrywki w Krajnie. Tutaj spacerowaliśmy kilometrową ścieżką, wzdłuż której wznosiły się miniatury najpiękniejszych obiektów architektonicznych świata. Na miejscu, w Alei Miniatur, można zobaczyć cały świat w pomniejszeniu – przenieść się na różne kontynenty, poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków, podziwiać najsłynniejsze budowle i miejsca stworzone przez naturę. W czasie tylko jednego dnia możemy zobaczyć znane budowle z całego świata i poznać ich historię. Wśród miniatur znajdują się między innymi: Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, piramidy, Mur Chiński, Krzywa Wieża w Pizie oraz Plac i Bazylika św. Piotra w Rzymie oraz wiele innych interesujących obiektów.
Wycieczka stała się doskonałą okazją, by zintegrować klasy i spędzić ciekawie czas z rówieśnikami. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas trzecich: p. Beata Wdowiak, Ewa Kaszuba, Lidia Matracka oraz Pani Anna Łukasiak i Pan Albert Krawczyk.
W październiku uczniowie klas piątych naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji biologii poza murami szkolnymi. Grupa uczniów pod opieką nauczycieli- Pani Izabeli Miecznik, Pani Doroty Smolińskiej i Pani Aliny Stańczak odwiedziła Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Grójcu, gdzie zorganizowano edukacyjną wystawę grzybów.
Celem wystawy było nie tylko pokazanie różnorodności grzybów występujących w naszych lasach, ale także zwrócenie uwagi na ważny aspekt bezpiecznego grzybobrania. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różne gatunki grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Ekspertki z Sanepidu opowiadały o cechach charakterystycznych grzybów, które mogą pomóc w ich rozpoznawaniu oraz o najczęstszych błędach popełnianych przez grzybiarzy.
Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest rozwaga przy zbieraniu grzybów i dlaczego nie należy ryzykować zbierania nieznanych gatunków. Zasady te zostały uzupełnione przez praktyczne wskazówki dotyczące sposobu zbierania i przechowywania grzybów, co dodatkowo wzbogaciło wiedzę uczniów.
Cała wizyta była doskonałym uzupełnieniem szkolnych lekcji biologii. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z ekspertami, a także możliwością obejrzenia „na żywo” wielu gatunków grzybów, uczniowie zdobyli cenną wiedzę, którą z pewnością wykorzystają podczas przyszłych wypraw do lasu.
Wystawa grzybów w Sanepidzie okazała się nie tylko ciekawą lekcją biologii, ale również ważnym przypomnieniem o bezpieczeństwie i odpowiedzialności podczas zbierania darów natury. Dziękujemy organizatorom za to cenne doświadczenie i liczymy na więcej takich edukacyjnych inicjatyw w przyszłości!
13 pażdziernika obchodziliśmy 24. Dzień Papieski. Z tej okazji 17 pażdziernika odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie przybliżyli postać Jana Pawła II. Dodatkowo, wspominaliśmy postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość przygotowali: p. Wanda Tkaczyk, p. Anna Łukasiak, p. Izabela Miecznik, p. Paweł Wydrych i p. Albert Krawczyk.
Dnia 16 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Bikówku odbył się drugi etap II Konkursu Piosenki Żołnierskiej. Trzydziestu wykonawców - przedstawicieli placówek oświatowych z terenu powiatu grójeckiego zaprezentowało swoje interpretacje piosenek żołnierskich i patriotycznych w różnych kategoriach wiekowych. Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły: Alicja Balcerowicz, Wiktoria Domańska, Hanna Kwiatkowska, Zuzanna Krakowiak i Łucja Przybylska z klasy IIIC zaśpiewały piosenkę „Taki kraj” i zajęły pierwsze miejsce w kategorii: Klasy I - III – zespoły.
Grupa dziewcząt przygotowana przez p. Lidię Matracką wystąpi ponownie podczas koncertu galowego laureatów w Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku.
Zwycięstwo dziewczynek z klasy III to nie jedyny sukces naszej szkoły w tym konkursie, ponieważ uczennica klasy VIIIB Hanna Marosz, wykonując piosenkę „Dziewczyna z granatem” z własnym akompaniamentem na gitarze, zdobyła trzecie miejsce w kategorii: Klasy VII – VIII – soliści. Uczennicę wspierał swym muzycznym doświadczeniem p. Paweł Wydrych.
Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Finał konkursu i wręczenie nagród nastąpi 23 października o godzinie 9.00 podczas koncertu galowego w Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku. W koncercie wystąpią laureaci pierwszego miejsca.
W dniu 14 pażdziernika, czyli w Dniu Edukacji Narodowej, odbyła się bardzo ważna uroczystość dla uczniów klas I. Zostali oficjalnie pasowani na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Zbiórka trwa od 7 do 28 października. Dary można przynosić do p. Ewy Kaszuba sala nr 3 blok A lub p. Beaty Walczak sala nr 14 blok A
Nasza szkoła wstąpiła do ogólnopolskiego Projektu Mały Mistrz. Jest to program, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia. Projekt będzie realizowany w naszej szkole wśród uczniów klas I - III, a dokładnie w klasach: I A, II A oraz III A. W ramach programu będą prowadzone zajęcia, które mają wspomóc uczestnictwo dzieci w różnych formach aktywności fizycznej. Ważną rolę w realizacji programu będą pełnić nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: p. Agnieszka Oracz, p. Karolina Chodorowicz oraz p. Beata Wdowiak, a ich opinie i sugestie będą niezbędne do oceny efektów projektu. Zajęcia będą prowadzone wraz z nauczycielem wychowania fizycznego, p. Grzegorzem Molgą.